O herbie Ostrowca Świętokrzyskiego porozmawiają na wtorkowym wykładzie w Ostrowieckim Browarze Kultury

Fot. Urząd Miasta Ostrowiec Świętokrzyski

Białe wieżyczki na niebieskim tle, oraz złote wizerunki. Tak pokrótce opisać można herb naszego miasta – jeden z najważniejszych symboli dla ostrowieckiej tożsamości.

– Herb dla miasta jest jak imię i nazwisko albo PESEL dla człowieka. Jest unikalny i wiąże się z dziedzictwem kulturowym – wyjaśnia Sylwia Pękala z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej.

Jak podkreśla, jej celem jest pokazanie mieszkańcom Ostrowca, że nasz herb posiada ciekawą historię i symbolikę.

– Na herbach miast bardzo często pojawiały się elementy architektoniczne podkreślające miejskość. Na herbie Ostrowca mamy właśnie mury miejskie – opowiada o herbie Sylwia Pękala i dodaje, że uprzednio ostrowiecką ikoną był herb książąt Ostrogskich. Zmiana nastąpiła w roku 1988, gdy zasugerowano nowy projekt. Jednak główne elementy herbu książąt – złota gwiazda, półksiężyc i biała strzałka, znalazły swoje miejsce na współczesnym projekcie. Jego autorem jest Zbigniew Pękala, ojciec pani Sylwii.

Więcej o naszym herbie oboje opowiedzą podczas wspólnego wykładu. Spotkanie odbędzie się 14-go maja o godzinie 17:00, w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury. Wstęp jest wolny.

/osa/

Ważne wydarzenia