Zielone Świątki na Górze Witosławskiej

Fot. Archiwum

W najbliższą niedzielę, 19 maja przypada święto Zesłania Ducha Świętego, potocznie nazywane 'Zielonymi Świątkami’. Co roku uroczyste obchody odbywają się z tej okazji na Górze Witosławskiej w gminie Waśniów.

– Obchody są połączone ze świętem ludowym. Wywodzi się to z pobudek patriotycznych, którymi kierowali się nasi przodkowie. W 1904 roku, dla uczczenia insurekcji kościuszkowskiej, upamiętniono bohaterskie czyny zbrojnych chłopów, walczących pod hasłem „Żywią i Bronią” – mówił w rozmowie na naszej antenie Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów.

Uroczystość tradycyjnie rozpocznie msza święta o godzinie 11.30, odprawiona w drewnianej kaplicy pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego, do której dojść można jedynie pieszo.

– Jest to niesamowite przeżycie, gdzie trzeba przejść te 500 metrów na Górę Witosławską. Tam znajdują się dwie kaplice – jedna z poświęconą figurką Pana Jezusa Frasobliwego, druga Matki Boskiej Witosławskiej przy źródełku, które jest podobno uzdrawiające – dodaje wójt Waśniowa.

Na najmłodszych, przy remizie OSP Witosławice, czekać będą stragany z zabawkami, lody oraz wata cukrowa, bo obchody święta połączone są z tradycyjnym odpustem.

/osa/

Ważne wydarzenia