W Ostrowcu rozmawiano o współczesnych uzależnieniach wśród dzieci i młodzieży

fot. Radio Ostrowiec

O tym, kiedy nowoczesne 'używki’ stają się nałogiem i jakie niosą zagrożenia, rozmawiali we wtorek, 16 kwietnia specjaliści z nauczycielami ze szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu ostrowieckiego.

Konferencja, która odbyła się w Ostrowieckim Browarze Kultury poświęcona była zwłaszcza tematyce uzależnień dzieci i młodzieży, a w szczególności szkodliwości substancji zastępczych tzw. dopalaczy, napojów energetyzujących, papierosów elektronicznych i substancji psychoaktywnych.

– Kwestia związana z używaniem czy też kontaktowaniem się z lekami OTC, tego czegoś co jest pozornie nie szkodliwe, ale długotrwale może wpływać na nasz organizm. Mieszanie tego co się da, eksperymentowanie z różnego rodzaju zjawiskami fizycznymi, kwestia rozbudzonej ciekawości dotyczącej e-narkotyków, próby, sprawdzania co zadziała, a co nie jest tą granicą, która została przekroczona – mówi o zagrożeniach Radosław Gruss, kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

– Bardzo często my jako dorośli bagatelizujemy wiele rzeczy, kupując e-papierosy wierząc, że to jest absolutnie zdrowe w porównaniu z tradycyjnym papierosem, kupując napoje energetyzujące, które jak wiemy na dzień dzisiejszy są zakazane dla osób niepełnoletnich i nie zostały one zakazane bo ktoś po prostu miał taki pomysł, tylko są dowody na to, że kofeina podawana dzieciom negatywnie wpływa na rozwój układu nerwowego bo jest to czas kiedy młody organizm rośnie i się rozwija – zaznacza specjalista.

– Problem uzależnienia narasta. O ile kiedyś mówiliśmy o uzależnieniach od środków chemicznych, od substancji psychoaktywnych, tak dzisiaj ta równowaga przechyla się w stronę uzależnień behawioralnych, a ten wzorzec idzie z góry. Jak często można zobaczyć – rodzic z telefonem, dziecko z telefonem, rodzic z tabletem, dziecko z tabletem przez to zanikają więzi, komunikacja międzypokoleniowa, gdzieś to odchodzi w drugą stronę. A wszystkiemu winne jest to, że człowiek raz spróbował i za bardzo się spodobało – przyznaje Magdalena Majewska, psycholog, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Grono obecnych na konferencji nauczycieli, pedagogów i psychologów potwierdza, że zjawisko uzależnień w murach szkolnych jest bardzo widoczne.

– Mam wręcz wrażenie, że jest to alternatywny świat dla młodych ludzi. To co tu i teraz jest mniej istotne niż to co oni przeżywają w przestrzeni online. Widzimy to na lekcjach i przerwach, kiedy młodzi ludzie studiują świat medialny. Nie ma konwersacji, jest problem z dialogiem. Relację wypiera internet i ta przestrzeń online – tłumaczy Anna Gębura, socjoterapeutka, pedagog szkolny ostrowieckiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Zaznacza, że szkoły wprowadzają szereg działań edukacyjnych, w tym pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla młodego pokolenia.

– To uświadomienie młodemu człowiekowi tego, że to co robi, to co się z nim dzieje to jest ogromny problem na jego długofalowe oddziaływanie czyli życie dorosłe. To jest to, co my pedagodzy w dzisiejszych czasach, cała społeczność szkolna wzięła sobie za priorytet.

Podczas konferencji rozstrzygnięto konkurs pt. 'Nie Energetykom!’, w którym brało udział 20 placówek szkolnych z całego powiatu ostrowieckiego.

/kawa/

Ważne wydarzenia