Ulga dla krwiodawców – wszystko, co musisz wiedzieć

Polacy coraz chętniej oddają krew, lecz w stanach magazynowych wciąż są niedobory rzadkich grup krwi. Dlaczego tak to wygląda? Przyczyna z pewnością nie tkwi w braku wymiernych korzyści dla honorowych dawców krwi. Bo takich realnych zalet, które odczujesz w swoich finansach po otrzymaniu kompletu dokumentów z placówki pobrań, jest całkiem sporo. Ulga podatkowa, dzięki której znacznie poprawisz swoje finanse to tylko 1 z nich. W tym artykule poznasz wszystkie korzyści czekające na honorowych dawców krwi oraz dowiesz się, jak je wykorzystać w praktyce. Dzięki temu w łatwy i przyjemny sposób zmniejszysz swoje podatki i nie tylko, a jednocześnie zyskasz dobry uczynek. Zapraszamy!

Ulga dla krwiodawcy – jakie wymagania musisz spełniać, żeby zostać honorowym dawcą krwi?

Zanim poznasz szereg korzyści, jakie daje ulga dla krwiodawcy, sprawdź, czy kwalifikujesz się do ich uzyskania. Pamiętaj, że finalną ocenę wydaje lekarz, który przeprowadzi z Tobą kompletny wywiad lekarski. Jeśli nie łamiesz w rażący sposób któregoś z warunków, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w punkcie pobrań, czy w szpitalu i przejście profesjonalnej weryfikacji. Podstawowa kwestia w zakresie pobierania krwi to wiek. Podchodząc do oddawania krwi, Twój wiek musi mieścić się w zakresie od 18 do 65 lat. Dalej mamy kilkanaście warunków dotyczących Twojego stanu zdrowia i parametrów fizycznych.

Wzorowy kandydat na honorowego dawcę krwi to osoba, którą charakteryzuje ta lista zdrowotnych właściwości:

  • Jesteś w dobrym stanie ogólnym. Ważysz ponad 50 kilogramów.
  • Nie przyjmujesz antybiotyków w momencie dawstwa.
  • Nie masz kontaktu z osobą, która przechodzi bądź przechodziła niedawno chorobę zakaźną.
  • Nie byłeś szczepiony w ciągu 4 tygodni przed wizytą w szpitalu, czy punkcie pobrań.
  • Nie masz aktywnych infekcji krwiopochodnych (wirusowe zapalenie wątroby bądź HIV).
  • Nie robiłeś sobie tatuażu ani nie korzystałeś z usług medycyny estetycznej na 4 miesiące przed pobraniem krwi.
  • Nie jesteś pod wpływem alkoholu.

Z wymienionych warunków wynika, że jesteś wzorowym kandydatem na honorowego dawcę? W takim razie czeka na Ciebie mnóstwo wymiernych korzyści.

Krwiodawca – odliczenie od podatku darowizny krwi

Wysokość ulgi podatkowej dla dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia bądź krwiodawcy jest określona w zapisach prawnych. Znajdziemy w nich informacje, że wysokość ulgi jest ustalana na podstawie liczby litrów oddanej krwi. Znajdziemy tam również konkretne kwoty umożliwiające wyliczenie ulgi w zależności od ilości bezpłatnie oddanej krwi. 1 litr krwi to 130 złotych. Natomiast 1 litr osocza to 200 złotych. To jedynie podstawowy podział.

Kwoty rekompensaty określonej przepisami są wyróżnione również dla szczegółowych zabiegów. Na dawców krwinek wzorcowych czeka rekompensata w wysokości 1 zł za 1 mililitr krwi. Dla krwiodawców wykonujących po raz pierwszy zabieg uodpornienia została przewidziana ulga w formie 50 złotych. Każdy kolejny zabieg to 25 złotych ulgi. Za poszczególne składniki krwi, czyli pobranie jej składników metodą aferezy czeka ulga 130 złotych. W zapisach prawnych znajdziemy znacznie więcej przypadków różnej wysokości rekompensaty określonej przepisami wydanymi przez odpowiednie organy. Więcej informacji dotyczących ulgi dla krwiodawców i nie tylko znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/program-do-pit. Po wyliczeniu wysokości iloczynu kwoty rekompensaty na podstawie ilości oddanej krwi możesz uwzględnić ją w swoim zeznaniu podatkowym jako ulga z tytułu darowizn. Ale to nie jedyna korzyść, którą pozyskasz w ramach darowizny krwi.

Odliczenie podatkowe to nie wszystko. Poza nimi twórcy przepisów przewidzieli jeszcze dwa dni wolne od pracy, pakiet medyczny oraz atrakcyjne zniżki na podróżowanie komunikacją miejską i pociągami. To również bardzo ciekawe benefity. Ale zdecydowanie najbardziej obleganą korzyścią jest ulga podatkowa. Dlatego właśnie na niej się teraz skupimy.

Ulga dla krwiodawcy – odliczenie podatku

Wystarczy, że jednostka organizacyjna realizująca zadania z zakresu pobierania krwi wyda Ci zaświadczenie dotyczące ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników. Najczęściej polega to na pozyskaniu wpisu w karcie honorowego dawcy. To tyle z dokumentacji potrzebnej do zrealizowania ulgi podatkowej. Teraz konieczne będzie odpowiednie przygotowanie zeznania podatkowego. Żeby uzyskać ulgę, musisz dołączyć do swojego rozliczenia PIT załącznik PIT/0, w którym wskażesz kwotę odliczenia. I gotowe. W ten sposób zoptymalizowałeś swoje podatki i podniosłeś stany magazynowe krwi, która z pewnością przyda się pacjentom.

Podsumowanie

Krwiodawstwo to nie tylko dobry uczynek. To również świetny sposób na wymierne korzyści finansowe, takie jak redukcja podatków, zniżki na podróżowanie komunikacją miejską i pociągami oraz 2 dni wolne od pracy. Ponadto nie musisz mieć całych teczek dokumentów, żeby korzystać z tych wszystkich przywilejów. W tym artykule dowiedziałeś się, jak w praktyce poprawić swoje finanse z pomocą ulgi podatkowej dla krwiodawców. Wykorzystaj poznane wskazówki, a z łatwością zrealizujesz swoje odliczenie podatku. Sprawdź sam!

Ważne wydarzenia