W Ostrowcu nie ma nocnych dyżurów aptek. Czy ktoś to zmieni?

fot. Daniel Mordon

Od 1 stycznia 2024 roku w nocy i w święta mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie mogą kupić leków w aptece  – a do najbliższej, czynnej w nocy trzeba wybrać się do Starachowic. Potrzebę zorganizowania całodobowej opieki farmaceutycznej w mieście dostrzegli między innymi członkowie Komitetu Wyborczego Perspektywa, którzy rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą finansowania przez powiat ostrowiecki nocnych dyżurów aptek.

Swoją inicjatywę działacze Perspektywy zaprezentowali podczas konferencji prasowej w środę 13 marca.

– Spotkałam się z sytuacją, gdy szukając leku dla dziecka odbiłam się od drzwi apteki i stałam przed wyborem pojechania do Starachowic lub pojechania na SOR, na którym nie ma wszystkich leków. Uważam, że taka nocna apteka musi być w Ostrowcu Świętokrzyskim dla naszego bezpieczeństwa – mówi Paulina Gasser, kandydatka do rady miasta z KWW 'Perspektywa

Do 2023 roku obowiązywał harmonogram nocnych dyżurów aptek, które wyznaczało starostwo. Wraz z początkiem roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy refundacyjnej mówiące o tym, że nocny dyżur obejmuje dwie godziny między godziną 19, a 23. W związku z tym apteki realizują usługi nocne od 19 do 21. Właściciele aptek twierdzą, że na zapewnienie pracy aptek w późniejszych godzinach nie mogą sobie pozwolić, bo brakuje im personelu.

– Nie ma należytej obsady do tego, aby rozszerzyć prace godzin aptek. Zgodnie z ustawą dyżur w takiej aptece może pełnić wyłącznie magister farmacji, a takich specjalistów na rynku brakuje – informuje Łukasz Witkowski, sekretarz ostrowieckiego starostwa.

Tłumaczy, że apteki wypełniają także obowiązek pełnienia dyżurów w dni wolne od pracy – zgodnie z nowymi przepisami ustawy refundacyjnej. – Przepisy te mówią teraz, że wystarczy w taki dzień pełnić dyżur nieprzerwanie przez 4 godziny między 10, a 18 – dodaje sekretarz Witkowski. Zapewnia też, że powiat rozmawia z aptekarzami, ale nie może nikogo zmusić do pracy w wymiarze większym niż ten zapisany w ustawie.

Działacze Perspektywy przyznają, że sami o swoim pomyśle z właścicielami aptek jeszcze nie rozmawiali.

– My tym tematem zajmujemy się dopiero 3 tygodnie. Ustawa niedawno została znowelizowana. Ja przeglądając internet znalazłem wiele uchwał w miastach podobnej wielkości, jak Ostrowiec, w których powstały takie apteki. Czyli wynika z tego, że aptekarze są tym zainteresowani – mówił Jacek Wójcicki, kandydat do rady powiatu.

Petycja ma być dostępna w mediach społecznościowych KWW 'Perspektywa” oraz na ich stronie internetowej. Po zebraniu podpisów przedstawią ją ostrowieckiemu staroście, ale jak zaznaczali podczas konferencji, dopiero po wyborach.

/mor/

Ważne wydarzenia