Kolejny proces w trybie wyborczym. Wygląda na to, że orzeczenie nie zakończy sprawy

fot. Wikipedia

Komitet Wyborczy Perspektywa z zakazem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji opublikowanych w gazetce wyborczej Nasza Perspektywa, nakazem sprostowania ich w lokalnych mediach i wpłaty 2 tysięcy złotych na konto wskazanej organizacji pozarządowej, Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych Razem.

Dziś po godzinie 14.00 w Sądzie Okręgowym w Kielcach zapadł wyrok w trybie wyborczym z powództwa Komitetu Wyborczego Koalicja Tak dla Samorządu.

– Sąd Okręgowy w Kielcach postanowił, po pierwsze zakazać Komitetowi Wyborczemu Perspektywa rozpowszechniania nieprawdziwych informacji poprzez używanie w materiałach wyborczych twierdzeń, że rządzący zastępca prezydenta nie pozwolił na zmiany w zarządach i radach nadzorczych spółek miejskich oraz, że rady nadzorcze zostały rozbudowane w ostatnich dwóch – trzech latach z trzech do czterech lub pięciu członków. Zakazał też rozpowszechniania informacji, że w radzie jednej ze spółek miejskich zasiada adwokat prezydenta miasta, co wygląda, jakby miasto opłacało honoraria za obronę prezydenta oraz, że możliwość kontaktu Artura Łakomca z prezydentami innych miast skutkuje możliwością wzajemnej wymiany na stanowiskach w radach nadzorczych, a pierwszą okazję stanowił handel miejscami w radach nadzorczych na linii Ostrowiec Świętokrzyski – Starachowice – informuje Sędzia Jan Klocek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach i wymienia tu trzy opisane w gazetce wyborczej zarzuty, które mają zostać sprostowane. Jak dodaje, sąd uznał 3 z 8 wniosków komitetu Tak dla Samorządu.

– W czwartym punkcie orzeczenia oddalono wniosek w pozostałym zakresie i stwierdzono, że wnioskodawca i uczestnik ponoszą koszty postępowania związane ze swoim udziałem. To orzeczenie nie jest prawomocne i może podlegać zażaleniu do sądu apelacyjnego – mówi Jan Klocek.

Złożenie zażalenia na postanowienie zapowiedział już Piotr Dasios, kandydat na prezydenta Ostrowca z KW Perspektywa. W swoich mediach społecznościowych zamieścił nagranie.

– Generalnie jesteśmy zadowoleni. Wygraliśmy ten proces. Sąd nakazał jedynie w trzech punktach z ośmiu opublikować sprostowanie. Te punkty dotyczyły bardzo szczegółowych spraw. Najważniejszym punktem, z którego jesteśmy zadowoleni, że sąd odrzucił roszczenia o sprostowanie w zakresie, że Komitet Wyborczy Koalicji Tak dla Samorządu jest kontynuatorem polityki prezydenta Górczyńskiego – mówi Piotr Dasios.

Dasios zapowiedział też, że przed wieczorem opublikuje szczegółowy komentarz do sprawy z wyjaśnieniem. Skierowanie kolejnej sprawy w trybie wyborczym – właśnie odnośnie treści zawartych w filmiku lidera komitetu Perspektywa – zapowiada komitet Tak dla Samorządu. Także oni zapowiadają opublikowanie dziś jeszcze szerszego wyjaśnienia w tej sprawie.

/mag, mor/

Ważne wydarzenia