Sprawa radnego Mateusza C. warunkowo umorzona. Postanowienie sądu nie jest prawomocne

Sąd warunkowo umorzył sprawę radnego miejskiego Mateusza C., którego prokuratura oskarżyła o znieważenie i naruszenie nietykalności policjantów podczas interwencji w jego domu.

Do zdarzenia doszło 13 stycznia. Funkcjonariusze policji zostali wezwani do awantury domowej. Agresywny radny miał naubliżać funkcjonariuszom i kopnąć jednego z nich w klatkę piersiową i twarz. Został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie.
Z pierwszym, uznającym winę wyrokiem, który zapadł zaocznie, czyli bez udziału stron i przesłuchań, na podstawie zebranych przez śledczych dowodów, radny się nie godził. Jego obrońcy domagali się zwykłego posiedzenia. Wczoraj Sąd Rejonowy w Ostrowcu, po rozpoznaniu sprawy umorzył ją warunkowo. – Zapadło orzeczenie o warunkowym umorzeniu postępowania karnego w stosunku do tego oskarżonego. Sąd warunkowo umarzając postępowanie ustalił okres próby w wymiarze jednego roku. Dodatkowo orzekł o zadośćuczynieniu na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w kwocie po 1 tysiąc złotych dla każdego z nich i obciążył oskarżonego kosztami procesu w kwocie 623 złote – informuje sędzia Tomasz Durlej, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.
Wniosek o warunkowe umorzenie złożył sam oskarżony. Wcześniej nie przyznawał się do winy. Postanowienie nie jest prawomocne. Zaskarżenie wnieść może oskarżyciel, czyli prokuratura. Ma na to 7 dni.

Mateusz C. do Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego dostał się z list Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceprzewodniczącym klubu radnych tej partii, ale po styczniowych zdarzeniach został usunięty ze struktur ugrupowania. Mandatu radnego nie straci. Utrzymałby go także, gdyby uprawomocnił się pierwszy, skazujący go wyrok. Mateusz C. pracuje w urzędzie marszałkowskim w Kielcach. Od stycznia przebywa na zwolnieniu lekarskim. Nie uczestniczy też w obradach Rady Miasta.

/mag/

Ważne wydarzenia