Kwota, jaką w tym roku dysponuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych, jest niższa niż w roku 2024 o około pół miliona złotych. Jest to spowodowane mniejszą niż w latach ubiegłych liczbą orzeczeń o niepełnosprawności, wydanych dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego.
– Łączny budżet środków pochodzących z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to ponad 13,5 miliona złotych. Niestety jest mniejszy w stosunku do ubiegłego roku o prawie 570 tysięcy – mówi Robert Rogala, członek zarządu powiatu ostrowieckiego.
Aż 7 milionów 391 tysięcy złotych jest przeznaczone na funkcjonowanie warsztatów terapii zajęciowej. Pozostała kwota wynosi 5 milionów 973 tysiące złotych. Trzeba ją rozdysponować na zaopatrzenie w środki pomocnicze i ortopedyczne, sprzęt i turnusy rehabilitacyjne, a także inne zadania, które powiat zleca organizacjom pozarządowym. – Po posiedzeniu rady społecznej do spraw osób niepełnosprawnych jest podjęta decyzja, że turnusy rehabilitacyjne będą dofinansowywane dla osób z niepełnosprawnościami i och opiekunów co drugi rok.
To oznacza, że osoby, które w ubiegłym roku korzystały z tej formy wsparcia, nie będą uwzględniane przy podziale pieniędzy, nawet jeśli już zdążyły złożyć wniosek. Nie dotyczy to jednak dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do 24 roku życia. Pierwszeństwo w przyznaniu dofinansowania mają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym, w drugiej kolejności w stopniu lekkim, aż do wyczerpania puli pieniędzy, która wynosi 1 milion 633 tysiące złotych. Do tej pory do PCPRu wpłynęło już 1212 wniosków, które teraz będą weryfikowane. W całym ubiegłym roku było ich 1267.
Ograniczenia w tym roku dotkną też organizacji pozarządowych, dla których przeznaczono z tej puli 60 tysięcy złotych. – Organizacje pozarządowe, które w trybie pozakonkursowym złożyły więcej niż jeden wniosek, będą miały dofinansowany jeden wniosek. Co nie oznacza, że są przekreślone, bo w najbliższym czasie pojawi się konkurs, w którym również będą mogły wziąć udział – wyjaśnia Robert Rogala.
2 miliony 700 tysięcy złotych powiat ostrowiecki chce przeznaczyć na dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego i środków pomocniczych, na przykład środków higienicznych. Na likwidację barier technicznych przewidziano 500 tysięcy złotych. Wnioski do PCPRu można składać przez cały rok, ale trzeba liczyć się z tym, że pieniądze szybko się wyczerpią.
Kwoty do podziału musi jeszcze zatwierdzić rada powiatu. Jej posiedzenie zaplanowano na środę, 26 marca.
/sla/