Pisarz i historyk Jacek Komuda był gościem ostrowieckiej akademii

Fot. Oliwia Sałata

Jacek Komuda, pisarz i historyk, autor kilkudziesięciu powieści historyczno-fantastycznych był gościem Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W sobotę, 25 stycznia w ostrowieckiej uczelni odbyło się jego spotkanie autorskie. – Dla mnie takie spotkania są bezcenne. Czerpie z nich wiele pomysłów na nowe książki. Ja nie jestem pisarzem, który siedzi tylko w w Warszawie i nigdzie się nie rusza. Jeżdżę po całej Polsce. Według mnie całe rzemiosło pisarskie polega na tym, żeby podróżować, poznawać nowych ludzi, ich historię i losy. Ci ludzie są skarbnicą wiedzy o terenach, na których żyją – mówi Jacek Komuda. Podczas spotkania pisarz opowiadał między innymi o rekonstrukcjach historycznych, które – jak podkreśla autor – są dla niego ogromnym źródłem inspiracji. – To jest podstawa, bo jeśli ktoś chce pisać o współczesnej wojnie na Ukrainie, to dobrze by były, żeby w jakimś stopniu ją przeżył. To samo tyczy się dawnych czasów. Wiadomo, nie możemy cofnąć czasu i powrócić do wojen sprzed kilkuset lat, ale takie rekonstrukcje bardzo pomagają wczuć się w ten klimat – dodaje pisarz.

Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy mogli porozmawiać z Jackiem Komudą o jego twórczości i kupić najnowsze, jak i starsze pozycje autora. – Jestem pasjonatem historii, no a pan Jacek jest liderem wśród współczesnych pisarzy historycznych. Dzisiaj nabyłem między innymi jego książkę o Lisowczykach. Moją ulubioną jest zdecydowanie 'Samozwaniec’ o Polakach w Moskwie – mówi Stefan Suska.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się towarzysząca spotkaniu wystawa militariów pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku. – Dla mnie spotkanie jest dziś sprawą drugorzędną. Pierwsze skrzypce gra ta wystawa. (…) Bardzo piękna wystawa. Unikatowa, znajdują się na niej eksponaty z Powstania Styczniowego z naszych terenów, które bardzo rzadko można zobaczyć – dodaje Władysław Kostkowski i Stefan Suska. Na wystawie zaprezentowano pistolety i karabiny skałkowe, szable szlachty polskiej oraz rekonstrukcje umundurowań żołnierzy Powstania Kościuszkowskiego i Kawalerii Narodowej.

/osa/

Ważne wydarzenia