Dziś na sesji radni wybiorą starostę ostrowieckiego i członków zarządu powiatu

Fot. Anna Śledzińska

W środę, 15 maja o godzinie 10 w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego, na której radni dokonają wyboru starosty ostrowieckiego i pozostałych członków zarządu.

Starosta ostrowiecki może zostać wybrany spośród radnych, ale nie musi. Może to być osoba, która nie sprawuje mandatu. Kandydatów zgłaszają natomiast kluby radnych.

– Na dzień dzisiejszy takie kluby nie zostały zgłoszone do mnie, jako przewodniczącego, ale z tego co widzimy będą najprawdopodobniej dwa. Ta możliwość im przysługuje – wyjaśnia Mariusz Pasternak, który w tej kadencji ponownie został przewodniczącym rady.

Według nieoficjalnych informacji Radia Ostrowiec, Koalicja Tak! Dla Samorządu na stanowisko starosty rekomendować ma członkinię zarządu z poprzedniej kadencji Agnieszkę Rogalińską. Do wtorku swoich planów nie zdradzili radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Po wyborze starosty, to starosta rekomenduje na stanowisko wicestarosty swojego przedstawiciela i również kandydatów na członków zarządu – mówi Mariusz Pasternak.

Na funkcję wicestarosty klub rekomendować ma Łukasza Dybca, który również w poprzedniej kadencji zasiadał w zarządzie powiatu. Jednym z nowych członków zarządu ma być radny Robert Rogala, który nie chciał skomentować i potwierdzić tej informacji. Czwartą osobą, która zasiądzie w zarządzie ma być przedstawiciel wchodzącej w koalicję Platformy Obywatelskiej i prawdopodobnie będzie to Magdalena Leśniak, która radną jest po raz pierwszy.

Podczas środowej sesji radni mają też wybrać składy komisji oraz głosować nad wysokością pensji dla starosty. Wynagrodzenie podstawowe wynosi 10 tysięcy 430 złotych brutto, do tego dochodzą jeszcze dodatki między innymi funkcyjny i za wysługę lat.

Na drugim posiedzeniu w nowej kadencji ślubowanie złoży także dwójka radnych, którzy nie byli obecni na pierwszej sesji – Monika Borek z Koalicji Tak! Dla Samorządu oraz Marcin Jabłoński ze stowarzyszenia Perspektywa.

/sla/

Ważne wydarzenia