Stowarzyszenie KUNOWemu nie kończy działalności po wyborach. Ma w gminie siedmioro radnych

Fot. FB KUNOWemu

– Dopiero opada kurz kampanijny, trudno dziś mówić o planach na kolejne starty. Na pewno nie zamierzam zniknąć, zamierzam być w gminie widoczna – deklaruje Beata Kobiałka, która przegrała wybory na burmistrza gminy Kunów. O ten urząd ubiegała się po raz drugi. Zdobyła ponad 49 procent głosów, ale i tak o 73 za mało, by wygrać z urzędującym nieprzerwanie od 2014 roku Lechem Łodejem.

Jej stowarzyszenie KUNOWemu wprowadziło do rady miejskiej swoich radnych, ale nie ma swojego burmistrza. Nie ma też większości w 15 – osobowej radzie.

– W radzie miejskiej mamy siedmioro radnych, dla których stowarzyszenie jest wsparciem. Chcemy, także przez nich, aktywnie uczestniczyć w życiu samorządu gminnego i będziemy dążyć do realizacji naszych założeń programowych, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej. Mamy też plan na działania społeczne i kulturalne – mówi prezeska stowarzyszenia.

Żaden z nowych radnych, a są to Beata Łukawska, Monika Operacz, Donata Zębala, Joanna Arczewska, Sylwester Jedlikowski, Arkadiusz Farys i Marcin Pastuszko, nie pełnił jeszcze tej funkcji.

Stowarzyszenie KUNOWemu powstało w 2021 roku, obecnie działa w nim około 30 osób. Jego członkowie zaznaczają, że nie działają tylko „pod wybory”. I że zgłaszają się do nich osoby, które deklarują pomoc.

– Mówią – my chcemy działać, chcemy was wspierać, widzimy taką potrzebę, widzimy też „inność” działań tego stowarzyszenia. Tak więc nawiązaliśmy też współpracę z wieloma organizacjami, które działają na naszym terenie. Może są mniej widoczne, ale nawiązały współpracę między sobą. Zaczyna się tworzyć fajna, wspólna aktywność, stowarzyszenia zaczynają ze sobą współpracować – mówi Beata Kobiałka.

Pierwszym działaniem po kampanii wyborczej ma być podsumowanie akcji „Pudełko życia”.

– Była ona realizowana od grudnia ubiegłego roku i trwała niezależnie od tego, że była kampania wyborcza. Realizowali ją głównie członkowie, który nie uczestniczyli w wyborach samorządowych.

Stowarzyszenie KUNOWemu zebrało w niedawnych wyborach do rady miejskiej 1749 głosów. Na konkurencyjny KWW Lecha Łodeja Gmina dla Wszystkich – zagłosowały 1894 osoby, co dało o jeden mandat więcej.

/sla/

Ważne wydarzenia