Gmina Ostrowiec będzie finansować szczepienia dzieci przeciwko meningokokom

Fot. Anna Śledzińska

Program bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom dla najmłodszych dzieci, chce wdrożyć w połowie roku gmina Ostrowiec. Potrwać ma na razie dwa lata i kosztować 160 tysięcy złotych. Obejmie około 300 dzieci rocznie.

– Złożyliśmy już dokumenty do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w związku z tym będziemy wdrażać program dla naszych najmłodszych mieszkańców. Będzie to program polityki zdrowotnej w zakresie przeciwdziałania zakażeniom meningokokowym na lata 2024 – 25. Szczepieniu będą mogły być poddanie dzieci w wieku od 6 do 18 miesięcy – poinformował dziś w poniedziałek na konferencji prasowej wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec.

Jedna szczepionka kosztuje około 245 złotych. Dla mieszkańców Ostrowca ma być bezpłatna. Szczepienia mają być realizowane w ośrodkach zdrowia.

– Chcemy, aby nikt nie był wykluczony z tego programu, oczywiście z tych osób, które wyrażą taką chęć, bo jest to akcja dobrowolna. Będziemy współpracować ze wszystkimi Niepublicznymi Zakładami Opieki Zdrowotnej, wszystkie dostaną propozycję włączenia się do tego programu. Dodam jeszcze, że to jest jeden z kilku programów dla najmłodszych, o których myślimy – wyjaśnia wiceprezydent.

Meningokoki to potoczna nazwa bakterii dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

– Inwazyjna choroba meningokokowa to przede wszystkim sepsa, czyli posocznica, która w każdym przypadku stanowi zagrożenie dla życia i jest podstawą do hospitalizowania. Zakażenie inwazyjne obejmuje zapalenie płuc, zapalenie serca, zapalenie układu moczowo – płciowego, zapalenie gardła. Szczepienie sprawi, że dzieci po prostu nie będą chorować – mówi Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca. – Będziemy je wykonywać szczepionką o nazwie Nimenrix, która daje odporność na meningokoki typu A, C, W, Y.

W programie udział będą mogły wziąć dzieci, które mieszkają na terenie Ostrowca i nie były wcześniej szczepione przeciwko meningokokom. Przed szczepieniem konieczne będzie badanie lekarskie. Pierwsze szczepienia mają być możliwe na przełomie maja i czerwca.

/sla/

Ważne wydarzenia