„Czyste powietrze” – w gminie Bodzechów dowiesz się, jak skorzystać z dofinansowania

Od lipca 2018 roku do końca września tego roku 438 osób, mieszkańców gminy Bodzechów zdecydowało się zainwestować w ocieplenie domu bądź wymianę ogrzewania na ekologiczne i ubiegania się przy tym o dofinansowanie z programu 'Czyste powietrze’. Program obsługują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, ale od dwóch lat można przy tym skorzystać z pomocy gminy bowiem samorząd Bodzechowa podpisał umowę z WFOŚ w Kielcach na prowadzenie w urzędzie punktu konsultacyjnego tego programu.

– Zobowiązaliśmy się dwa lata temu do stworzenia takiego punktu konsultacyjnego dla mieszkańców gminy i nie tylko. Można bowiem mieć budynek na jej terenie, a mieszkać w innym miejscu. I takim osobom również pomagamy wypełnić i wysłać wnioski. Mogą też wcześniej przyjść i skorzystać z konsultacji  – tłumaczy Michał Grzeszczyk z referatu inwestycji wodno – kanalizacyjnych. Jak wynika z danych, z pośrednictwa gminy skorzystało 180 osób, a ze złożonych w sumie 438 wniosków – 206 zostało zrealizowanych.
Z dofinansowanie programu 'Czyste powietrze’ może skorzystać każdy kto jest właścicielem lub współwłaścicielem domu, a jego dochód nie przekracza 135 tysięcy netto w skali roku.

– Z tym, że zaznaczę, że jeżeli chodzi o kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet muszą to być kotły wyprodukowane od 1 czerwca tego roku o podwyższonym standardzie. Tam jest wskaźnik emisji pyłów PM 10 mniejszy bądź równy 20 – zaznacza Michał Grzeszczyk

Dofinansowanie jakie można uzyskać wynosi od 40 do 100 procent. Zależy to między innymi od dochodu na członka rodziny. – I tu dla przykładu: w przypadku pompy powietrze – woda o podwyższonej klasie efektywności, która razem z fotowoltaiką jest w tym roku najbardziej popularna jeśli chodzi o składanie wniosków to jest to 55 procent zwrotu kosztów, ale nie więcej niż 19,4 tys.zł. Mówimy tu jednak o poziomie podstawowym, bo przypomnę, że w programie „Czyste powietrze” są kryteria dofinansowań na różnych poziomach – mówi Michał Grzeszczyk.
Od początku tego roku najmniej zarabiający mogą liczyć na prefinansowanie wymiany źródła ciepła. Fundusz w dwóch transzach płaci bezpośrednio firmie, która wykonuje usługę, a nie jak dotychczas, że mieszkaniec sam musiał zapłacić za nią, a kwota dofinansowania była mu zwracana.

/joge/

Ważne wydarzenia