W Polsce codziennie 15 osób odbiera sobie życie. O samobójstwach i depresji mowa będzie na konferencji w Ostrowcu

Konferencja z cyklu „Twarze depresji” organizowana jest w piątek po raz kolejny w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po depresji, zaburzeniach odżywiania i przemocy rówieśniczej, tematem dyskusji tym razem będą samobójstwa i próby samobójcze.

U młodzieży, ale nie tylko, bo problem dotyka coraz częściej także osób w starszym wieku i małych dzieci.

– Niestety statystki pokazują, że już nawet 7 – letnie dzieci cierpią na depresję i mają za sobą próby samobójcze. Siedmioletnie! My natomiast jako społeczeństwo nadal nie potrafimy i boimy się rozmawiać o tym problemie – mówi Joanna Pikus, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, jedna z organizatorek konferencji.

I właśnie to spotkanie będzie kolejną okazją nie tylko do zwiększania świadomości o tym problemie, ale też wsparcia osób, które znajdują się w kryzysie i ich rodzin. Bo ani w Polsce, ani w całym regionie świętokrzyskim niestety ich nie brakuje.

– Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie ponad 700 tysięcy ludzi rocznie odbiera sobie życie. Ktoś popełnia samobójstwo co 40 sekund! W Polsce codziennie robi to 15 osób. 300 osób każdego dnia usiłuje odebrać sobie życie – wylicza Joanna Pikus.

Jednym ze współorganizatorów konferencji jest Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, w której prowadzona jest głównie terapia młodzieży. Jak mówi jej dyrektorka Magdalena Kalista – Jasiak, do tej placówki trafiają bardzo zdesperowani rodzice, których dzieci mają już zdiagnozowany stan depresji, mają za sobą próby samobójcze, leczą się psychiatrycznie i potrzebują terapii wspierającej.

Dodaje, że depresja wśród polskiej młodzieży to problem ogromny,

– Od wielu lat statystyki mówią, że Polska ma niechlubne drugie miejsce jeśli chodzi o ilość samobójstw dzieci i młodzieży. Tych skutecznych. Na pierwszym miejscu jest Francja, a na trzecim Niemcy. Na pewno momentem krytycznym, kiedy powinniśmy obserwować nasze dzieci, jest okres dojrzewania. Młodzież cierpi wtedy na brak poczucia własne wartości, spada poziom serotoniny, a my dorośli niestety często bagatelizujemy symptomy – wyjaśnia.

I niestety kwestia psychiatrii dziecięcej w Polsce wciąż jest bagatelizowana przez resort zdrowia, a na wizytę u specjalisty czekać trzeba kilka miesięcy. Tymczasem badania wykazują, że po okresie pandemii koronawirusa, co trzecia osoba w Polsce znajduje się w kryzysie psychicznym.

Konferencja, podczas której poruszane będą te tematy i w której wziąć udział może każdy zainteresowany, odbędzie się w piątek, 29 września w Ostrowieckim Browarze Kultury od godziny 10. Głównym prelegentem będzie doktor Marlena Stradomska, psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka biura do spraw zapobiegania zachowaniom samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia