Nowe linie autobusowe w gminie Bodzechów obsłuży MZK Ostrowiec

Porozumienie o współfinansowaniu dwóch linii Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowcu, które biegną przez teren gminy Bodzechów podpisał przed świętami wójt Jerzy Murzyn i prezydent Jarosław Górczyński. Jedna obsługiwać będzie trasę Szewna szkoła – ulica Ogrodowa. Druga połączy z Ostrowcem Sudół.

– Ponieważ komunikacja miejska kursuje w Sudole przez jeden odcinek gminy Bodzechów, a potem ponownie wjeżdża znów na teren miasta w kierunku Kątów Denkowskich to powstał mały kłopot. otóż autobusy MZK kupione są ze środków unijnych i tu są pewne reguły, a te nie pozwalają, by obsługiwały tereny, które nie należą w tym przypadku do Ostrowca. Dlatego konieczne było z naszej strony podpisanie porozumienia z miastem o współfinansowaniu tych przewozów. W innym przypadku autobusy MZK nie mogłyby się zatrzymywać na przystankach w gminie Bodzechów, a to byłoby niezrozumiałe dla mieszkańców – wyjaśnia wójt Jerzy Murzyn.
Ale od nowego roku Bodzechów dołoży się do jeszcze jednej linii, tym razem na trasie Ostrowiec – Ćmielów. To konsekwencja umowy jaką gmina Ćmielów zawarła z miastem i znów – położenia gminy Bodzechów. Ta linia MZK także przebiega przez jej teren.
– Musimy dokoptować do tej współpracy i umowy z miastem Bodzechów i Goździelin, bo podobnie jak w przypadku tych dwóch poprzednich linii autobusy MZK musiałyby przez gminę Bodzechów przejeżdżać z zamkniętymi drzwiami i nie zatrzymywać się na przystankach – zaznacza wójt Murzyn.
W gminie Bodzechów obecnie funkcjonują trzy formy obsługi komunikacji zbiorowej. Prywatny przewóz osób, który firmy komercyjne realizują głównie na najbardziej obleganych, a co za tym idzie dochodowych kierunkach. Druga to obsługa kierunków deficytowych. Te finansowane są z budżetu państwa poprzez Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, samorząd powiatowy oraz gminny.
– Szczególnie w tych miejscowościach, gdzie trudno było się dostać do miasta, do lekarza i przede wszystkim ludziom starszym, którzy nie jeżdżą samochodem to jest bardzo dobry program – ocenia wójt gminy Bodzechów.
Trzecia forma obsługi komunikacyjnej to kursy wykonywane przez Miejski Zakład Komunikacji w Ostrowcu.
– U nas w gminie zrobił się rynek jeśli chodzi o te przewozy pasażerskie. Mamy kilkunastu prywatnych przewoźników, linie autobusowe i jeszcze miejską komunikację. Policzyliśmy, że mamy 600 kilometrów tras komunikacji pasażerskiej. To – dla wyobrażenia – odległość z Ostrowca do Władysławowa – podkreśla wójt Murzyn.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia