W powiecie będzie więcej połączeń autobusowych finansowanych przez państwo

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, zwłaszcza mniejszych miejscowości nie stracą w nowym roku połączeń autobusowych z miastem. Powiat ostrowiecki, który organizuje finansowane przez państwo linie komunikacyjne, podpisał już umowę na dofinansowanie ich także w 2023 roku.

– W tym roku na szczęście będziemy mieli płynne przejście bez żadnego okresu zawieszenia kursowania tych autobusów. Do końca roku chcemy podpisać umowy z przewoźnikami – mówi Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego, przypominając, że w poprzednich latach dofinansowania przyznawane były nie pod koniec danego roku, a w kolejnym, przez co na początku roku usługa nie mogła być świadczona. – Powiat ostrowiecki bardzo aktywnie uczestniczy w naborach od pierwszej edycji tego programu. Rozwijamy jednocześnie siatkę tych połączeń. W tym roku mamy 38 linii i tyle samo będzie ich w przyszłym roku, z tym, że wydłużone na przykład zostanie jedno połączenie do gminy Wojciechowice i kolejne z Ćmielowa przez Adamów do Opatowa. To na wniosek gminy Ćmielów. Wzrośnie też ogólna liczba kursów o 10 procent – dodaje.

Zmiany są wprowadzane na wniosek włodarzy poszczególnych gmin, które po połowie z samorządem powiatowym finansują wkład własny do tego zadania. A jego koszt w przyszłym roku to ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie to nieco ponad 4,5 miliona złotych.
Najwięcej linii autobusowych, bo aż 27 obsługiwać na tych zasadach będzie gminy Bodzechów i Waśniów. 5 połączy z Ostrowcem miejscowości gminy Kunów, kolejnych 5 gminy Ćmielów i jedna do gminy Bałtów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia