Udane, kolorowe i oblegane XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Około osiemdziesięciu wystawców z całego kraju przyjechało w miniony weekend do Bałtowa na jubileuszowe XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły.

– To jest rekord w ciągu tych minionych lat i około 20stu wystawcom, którzy zgłosili się do nas jako ostatni – musieliśmy odmówić, bo przestrzeni rozciągnąć się nie da – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg, współorganizatora imprezy. – To jest fantastyczne święto, miejsce, spotkanie, atmosfera wśród ludzi, którzy pasjonują się bardzo wdzięczną nazwą, jaką jest pszczelarstwo. Wystawcy rozmawiają ze sobą i to jest miejsce, w którym budowane są łańcuchy relacji biznesowych. To znaczenie jest sercem całego wydarzenia, ale oczywiście to także kontakt z klientami oraz edukacja – dodaje.

Wśród wystawców, którzy w części targowej na Okręglicy prezentowali swoje produkty – od uli i sprzętu przez miody i produkty pszczele po kosmetyki i nalewki – nie zabrakło też lokalnych pszczelarzy. Swoje miody sprzedawał na przykład Michał Mucha z pasieki wędrownej BZYK. -My, jako pszczelarze przyjeżdżamy tu przede wszystkim po to, żeby nauczyć się czegoś i oczywiście udostępnić produkty, które wytwarzają nasz pszczółki, czyli podzielić się tym dobrem, które pochodzi z ula – zaznacza.
Kupujących – tych mniej i bardziej świadomych – jak zwykle nie brakowało, zwłaszcza, że pogoda w tym roku dopisała. –

Wydarzeniu, jak zawsze, towarzyszyła też część konferencyjna – poświęcona zwłaszcza apiterapii. Na Okręglicy były występy artystyczne i po raz pierwszy – cześć warsztatowa, czyli coś dla młodszej publiczności. – Mamy farby akrylowe, plakatowe, pastele i materiały do wycinania i dzieci chętnie łączą pasiaki świętokrzyskie z pasami pszczółek -opowiada Karolina Sideł-Kozieł, doktor sztuki z Fundacji Pasiak Świętokrzyski, które prowadziło chyba najbardziej oblegane stoisko warsztatowe.

Trzydniowe wydarzenie to też okazja do uhonorowania pszczelarzy z regionu. Medale “Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Bronisław Kuczer, Sylwester Kusiak, Marek Sudy, Krzysztof Ronduda, Janusz Stefański, Piotr Franczak, Henryk Góra, Józef Nowak. Były też wyróżnienia, które trafiły do Kazimierza Reja, Agnieszki Pawlikowskiej, Wiesława Sochacza, Mariana Kuzki i Józefa Misiury, prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej, jednego z organizatorów Świętokrzyskiego Święta Pszczoły.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia