Bogate obchody stulecia odkrycia krzemionkowskich kopalni neolitycznych

19. lipca przypada stulecie odkrycia wpisanych na Listę UNESCO krzemionkowskich kopalni neolitycznych przez Jana Samsonowicza. Muzeum Historyczno-Archeologiczne przygotowuje się do uroczystych i rozłożonych na cały rok obchodów tego wydarzenia.

Placówka, która od stycznia jest współprowadzona przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i może dzięki temu aplikować o pozakonkursowe dotacje celowe, otrzymała na ten cel 200 tysięcy złotych. – Trójczłonowy harmonogram obchodów, który przewidzieliśmy niesie ze sobą pewnego rodzaju koszty, ale stulecie obchodzić będziemy tylko raz i sam obiekt, jak i muzeum na takie wsparcie zasługują – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Obchody rozłożyliśmy na miesiące. Pierwszy taki mocny akcent przypada na 16-24 lipca, drugi na sierpień i trzeci na wrzesień. O ile pierwsze dwa będą miały  charakter częściowo związany z pokazami, rekonstrukcjami i laboratoriami naukowym, to ostatni to będzie konferencja naukowa – zapowiada dyrektor muzeum.

Pierwszy, kilkudniowy akcent obchodów odbędzie się od 16 do 24 lipca, a w jego ramach przewidziano piknik Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia z pokazami i warsztatami związanymi z epoką kamienia i wczesną epoką brązu. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się inscenizacja historyczna poświęcona samemu odkryciu pola górniczego. Promowane też wtedy będą okolicznościowa moneta Narodowego Banku Polskiego, karta pocztowa Poczty Polskiej oraz wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe. Zaplanowano także wernisaż wystawy włoskiego fotografa Franco Storti’ego pt. Megality.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia