Oddział krwiodawców oficjalnie otwarty. Były podziękowania dla Słuchaczy Radia Ostrowiec

W życzliwej atmosferze oficjalnie otwarto dziś ostrowiecki oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w nowej siedzibie. Pomieszczenia na siódmym piętrze wieżowca przy ulicy Świętokrzyskiej – łącznie 6 pokoi, dwie łazienki i pomieszczenie gospodarcze – zaoferowało jednostce miasto, gdy ten musiał opuścić skromną przestrzeń w szpitalu w czasie pandemii koronawirusa i lockdownu.

Nową siedzibę bardzo szybko wyremontowano. Funkcjonuje ona w nowym miejscu od początku roku, ale dopiero dziś, po urządzeniu wszystkich pomieszczeń symbolicznie przecięto wstęgę. – Zdrowia, zdrówka i zdróweczka, wytrwałości i szczęścia, żeby wszystkim było tu dobrze – składała życzenia dr Elżbieta Wesołowska, wieloletnia lekarka ostrowieckich krwiodawców, która została zaproszona do przecięcia wstęgi razem z Jerzym Stalmasińkim, dyrektorem świętokrzyskiej placówki oraz Jarosławem Górczyńskim, prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego. – To bardzo ważna uroczystość. Ja dopiero teraz po remoncie miałem okazję obejrzeć wszystko i jestem pod ogromnym wrażeniem. Obiekt wygląda imponująco i co ważne, już przyczynił się on do wzrostu krwiodawstwa na terenie Ostrowca – mówił dyrektor Stalmasiński.

Prezydent Jarosław Górczyński podkreślał, że oddawanie krwi ma w Ostrowcu długą tradycję i przypomniał inicjatywę doktora Eugeniusza Dziewulskiego, który w 1956 roku zainicjował w mieście akcję zbierania krwi dla walczących w powstaniu Węgrów. Mówił też o współczesnych krwiodawcach, których nadal w Ostrowcu nie brakuje. – Jest serce w Ostrowcu, jest wiele osób, które  oddają krew i to jest ukłon dla nich. W Kielcach jest dobrze, ale teraz w oddziale w Ostrowcu jest lepiej – dodawał prezydent. Dyrektora regionalnej jednostki, a także pracowników ostrowieckiego oddziału uhonorował okolicznościowymi statuetkami, dziękując im za pracę.

Listy gratulacyjne wręczał też dyrektor Stalmasiński, dziękując m.in. prezydentowi za znalezienie nowej i przestronnej siedziby w zasobach gminy Ostrowiec i pomoc w jej dostosowaniu. Szybki remont udało się wykonać siłami pracowników Zakładu Usług Miejskich, ale i wielu innych osób. Podziękowania trafiły też do tych, którzy upowszechniają w Ostrowcu ideę oddawania krwi, a także do Radia Ostrowiec, które dzięki wsparciu naszych wspaniałych Słuchaczy przekazało ponad 11 tysięcy złotych zebranych w ramach świątecznej akcji Gwiazdki Moc 2020. Zostały wykorzystane na urządzenie nowej siedziby. – Dzięki Radiu Ostrowiec dostaliśmy super wyposażenie, dzięki któremu jest tak ładnie i funkcjonalnie. To bardzo wygodna sofa, na której dawcy odpoczywają przez 10-15 minut po oddaniu krwi. W poczekalniach na korytarzach są piękne czerwone krzesełka. Krzesełka mamy tez dzięki Radiu Ostrowiec kupione do pokoju, gdzie dawcy wypełniają kwestionariusze. Mamy tez kupiony stołeczek dla pielęgniarek, które pobierają krew i przepływowy ekspres do kawy, z którego mogą korzystać dawcy, bo przed oddaniem krwi powinni napić się kawy lub herbaty. Bardzo dziękujemy słuchaczom, którzy kupili kalendarze podczas akcji 'Gwiazki Moc” i dołożyli cegiełkę do tego, aby nasz oddział terenowy jeszcze piękniej wyglądał – mówi Halina Łysakowska, pielęgniarka koordynująca pracę ostrowieckiego oddziału.
Podczas finału akcji Gwiazdki Moc przed dwoma laty uzbieraliśmy łącznie blisko 28,5 tysiąca złotych. Pozostała kwota została przekazana na rzecz Działu Diagnostyki Laboratoryjnej ostrowieckiego szpitala.

Przypomnę, że ostrowiecki oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa to drugi co do wielkości oddział w regionie, w którym zaraz po Kielcach, oddaje się najwięcej krwi.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia