Od marca wzrosną emerytury i renty

żródło: pixabay.com

Od 1 marca emerytury i renty wzrosną równo o 7 procent. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

– Podwyżka świadczeń odbywa się automatycznie, nie trzeba składać wniosków. Zakład zrobi to samoczynnie – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Jeśli w lutym 2022 roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrośnie o 140 zł brutto – wyjaśnia rzecznik Szkalej i dodaje, że wraz z waloryzacją wzrasta też minimalna emerytura. – Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338,44 zł brutto, czyli o prawie 88 zł więcej niż dotychczas.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Ich wysyłka rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu – informuje rzecznik Szkalej. Wraz z decyzjami o waloryzacji wysłane zostaną również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki, która w tym roku wyniesie 1218 złotych na rękę.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia