Święto Gęsiny w Tokarni. W konkursie kulinarnym powiat ostrowiecki reprezentują 'Swojskie Babki’ z Wólki Pętkowskiej

Koło Gospodyń Wiejskich 'Swojskie Babki’ z Wólki Pętkowskiej będzie reprezentować powiat ostrowiecki w konkursie kulinarnym na potrawę z gęsiny.

W niedzielę (17 października) w Parku Etnograficznym w Tokarni odbywać się będzie 'Święto Gęsiny”.
Podczas całodziennej imprezy na scenie zaprezentują się kapele ludowe, będzie można obejrzeć pokaz darcia pierza, wziąć udział w konkursie z wiedzy o gęsinie, czy warsztatach plastycznych. Pokaz przyrządzania potraw z gęsiny przygotowuje mistrz kuchni – Mirosław Ciołak.
– Gęsina jest taką potrawą, takim mięsem, które było od dawna znane i popularne w Polsce. Teraz staramy się o to, by wracać do tych dawnych smaków i tych tradycji – podkreśla Beata Kobiałka z wydziału informacyjno – prawnego ostrowieckiego starostwa.
Dodaje, że udział w imprezie w Tokarni to znakomita promocja powiatu.
– Mamy na terenie powiatu bardzo wiele Kół Gospodyń Wiejskich. Na ostatnich dożynkach wojewódzkich w Kielcach nasz powiat ostrowiecki reprezentowało koło gospodyń wiejskich z gminy Waśniów stąd też decyzja żeby tutaj, w Święcie Gęsiny wzięło udział koło z innej gminy, akurat z Bałtowa – tłumaczy Beata Kobiałka.
Niedzielna impreza w Tokarni rozpoczyna się o godz. 11 i potrwa do godz. 16.
W skansenie w Tokarni stanie także cytobus i namiot Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Lekarze przeprowadzą wśród chętnych bezpłatne badania i konsultacje. Będzie można przebadać się pod kątem analizy składu ciała, wykonać pomiar tkanki tłuszczowej, odbyć konsultacje dietetyczne, czy poznać zagadnienia z zakresu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy oraz wykonać bezpłatną cytologię.

/joge/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia