Gmina Ostrowiec pomoże pogorzelcom z Nowej Białej. Wsparcie finansowe na remont dróg otrzyma też powiat

Pięćdziesiąt tysięcy złotych przekaże Gminie Nowy Targ samorząd miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dotacja ma zostać przeznaczona na pomoc dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców miejscowości Nowa Biała. Uchwałę w tej sprawie skierował na dzisiejszą, nadzwyczajną sesję prezydent Jarosław Górczyński.

Radni byli jednomyślni i wszyscy zagłosowali za udzieleniem pomocy poszkodowanej gminie. Przypomnijmy, że Gmina Ostrowiec już wcześniej pomagała gminie Czersk po huraganie, który spustoszył miejscowość Rytel, a także Gminie Jasło po powodzi.

Radni jednogłośnie wyrazili też zgodę na udzielenie dotacji celowej w wysokości 2 milionów 240 tysięcy złotych powiatowi ostrowieckiemu, któremu brakuje pieniędzy do rozstrzygnięcia przetargu na remont ulic 11-Listopada i Samsonowicza.

– Występuję u Państwa jak uboga krewna. Nie mamy zdolności kredytowych, samorząd powiatowy nie ma też praktycznie żadnych dochodów własnych, a ta dotacja pozwoli na podpisanie umów i wykonanie tych ważnych dla mieszkańców inwestycji – mówiła obecna na sesji Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, dziękując za wsparcie. Przypomniała, że sytuacja finansowa powiatu wciąż jest trudna. Samorząd jest zadłużony na 54 miliony złotych. Do roku musi pokrywać wielomilionowe straty szpitala. W tym roku to prawie 9,5 miliona złotych.

W porządku obrad znalazła się też uchwała o wyrażeniu zgody na zawarcie międzygminnego porozumienia dotyczącego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy. Przypomnijmy, że tworzy je 17 gmin województwa, które wspólnie będą zabiegać o środki unijne.
Także w tej kwestii wszyscy radni głosowali za udzieleniem takiej zgody.

/mag/

Ważne wydarzenia