Przyszli strażacy-ochotnicy dziś zdawali egzamin

www.gov.pl/web/kppsp-ostrowiec-swietokrzyski/powiat-ostrowiecki

Aż 41 osób zdawało dziś egzamin końcowy po miesięcznym szkoleniu podstawowym dla strażaków ochotników. Wśród adeptów także ostrowczanie, którzy chcą  odpowiadać na wezwania z okolicznych miejscowości, w których działają jednostki OSP

– To bardzo duża grupa, która mamy nadzieję zasili szeregi ochotniczych jednostek straży pożarnej w naszym powiecie. Zwykle do szkolenia i egzaminu podchodzi około 30 osób, a przeprowadzamy je raz, dwa razy do roku, w zależności od zainteresowania – przyznaje Barbara Majdak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wyjaśnia, że na szkolenie składa się 126 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. – Ci nasi młodzi koledzy uczą się podstaw organizacji akcji gaśniczej, ratownictwa i ewakuacji podczas pożarów, postępowania podczas wypadków drogowych, poznają metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, uczą się postępowania z substancjami niebezpiecznymi, no i to, co bardzo ważne, mają szkolenia z udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnia rzecznik Majdak.
Wśród druhów-ochotników nie brakuje mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy swoją pasję – obok pracy zawodowej – realizują w jednostkach OSP na terenie gmin ościennych. W Ostrowcu, gdzie istnieje straż państwowa, nie udało się dotąd zarejestrować Ochotniczej Straży Pożarnej. Także ze względów finansowych. Wyposażenie jej w potrzebny sprzęt jest bardzo kosztowne. Druhowie odpowiadają więc na wezwania z Bodzechowa, Kunowa, Janika czy Jędrzejowic – jak Krystian Mularczyk. – Zapisany w OSP jestem od 2012 roku, a więc ta moja służba trwa już prawie od 10 lat. Ta pasja zrodziła się, gdy w sąsiednim domu wybuchł pożar. Pomaganie sprawiło mi dużo radości i satysfakcji, więc w ten sposób służę ludziom – wyjaśnia. Straż pożarna tak mocno go wciągnęła, że od niedawna podjął się również administrowania strony „Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego” na Facebooku, gdzie zamieszcza informacje o zdarzeniach.
W Ostrowcu jest około 20 strażaków ochotników, którzy służą w pobliskich Ostrowcu miejscowościach.

/mag/

 

Ważne wydarzenia