ZUS zwraca przedsiębiorcom nadpłaty powstałe na ich kontach

żródło: pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca przedsiębiorcom nadpłaty na ich kontach powstałe w czasie epidemii koronawirusa. Chodzi o sytuacje, gdy przedsiębiorca złożył wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie je opłacił, bo nie otrzymał jeszcze decyzji.

– Przepisy, które pozwalają na ich odzyskanie weszły w życie 20 września – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. – Wcześniej nie mogliśmy dokonać takiego zwrotu, bo nieprzewidywały tego przepisy. Po zmianach, zgodnie z ustawą będzie obowiązywała zasada, że zwolnieniu podlegają wyłącznie składki nieopłacone za kwiecień i maj. Przypominam, że przedsiębiorcy nie składają żadnych wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zrobimy to z urzędu i prześlemy całą informację na Platformę Usług Elektronicznych – wyjaśnia.

W całym kraju z nadpłat skorzysta 800 tysięcy firm. Według danych ZUS na kontach przedsiębiorców powstały nadpłaty o łącznej wartości około 600 milionów złotych.

Paweł Szkalej podkreśla, że przedsiębiorcy mogą sami zdecydować, co dalej zrobić z widniejącą na PUE nadpłatą. – Mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na swój rachunek bankowy lub pozostawić je na koncie i przeznaczyć na poczet przyszłych składek – dodaje rzecznik.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia