Babki z Krzemienia wydadzą książkę z przepisami dań regionalnych

W piątek w Bałtowskim Zapiecku uroczyście, a przede wszystkim kolorowo i bardzo smacznie podsumowany został projekt 'Babki z Krzemienia’, w którym uczestniczyło czterdzieści sześć pań z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Krzemiennego Kręgu.

Organizatorem dwuletniego przedsięwzięcia było Centrum Rozwoju Regionalnego 'Edu-Bałt’ przy partnerstwie LGD Krzemienny Krąg, a w jego ramach kobiety uczestniczyły w warsztatach kulinarnych, zielarskich, nalewkarskich, uczyły się od ekspertów, gotowały, tworzyły naturalne kosmetyki. Były też wyjazdy studyjne. – Żeby zobaczyć, dotknąć, posmakować dobrych praktyk byliśmy na terenie subregionu elbląskiego, w serowarni u pani Joanny Włodarskiej, która często występuje w telewizji, ma swoje książki. Byliśmy w Dolinie Karpia, a na koniec wybieramy się na Podhale, gdzie będziemy się integrować i aktywnie odpoczywać z kijkami – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg.
– Warsztaty pokazały, że trzeba korzystać z dóbr natury, czyli z tego, co mamy w okolicy, we własnych ogródkach, zagrodach, z tego co jest naturalne – dodaje Krystyna Wójtowicz z KGW w Rzeczniówku. Zdaniem Teresa Łuckiej  z KGW w Nietulisku Małym ważna była też integracja i wymiana doświadczeń. – Miałyśmy okazję się poznać, wymienić doświadczeniami, przepisami – wyjaśnia. – Ja pochodzę z Beskidu Śląskiego i kiedy tu przyjechałam, zostałam poczęstowana przez teściową kładzokami i te dziś przygotowałam. To prosta potrwa wykonana z tego, co każdy ma w domu, czyli z ziemniaków, mąki, jajka z kapustą kiszoną i skwarkami – dodaje.
Uczestniczki na spotkanie przygotowały różna potrawy. – Prezentujemy kuleczki szałwiowe z mięska drobiowego, smalec z chlebkiem własnej roboty, jabłecznik drożdżowy, ciasto ze śliwkami i ciasto dyniowe – wymienia Elżbieta Bajon.
Na stołach prezentowały się także placki, babeczki, chruściele, pierogi, pachnące przetwory, ciasta i nalewki. Wszystkie zostały sfotografowane, tak jak uczestniczki projektu. Wkrótce każdy będzie mógł przygotować i spróbować tych tradycyjnych, regionalnych przysmaków. – Powstanie książka z przepisami „Przepiśnik. Smacznie, bo regionalnie. Myślę, że dostępna już będzie na przełomie października i listopada i każdy będzie mógł we własnym domu przygotować te potrawy – zapowiada Magdalena Wójtowicz, koordynatorka projektu.
Dodajmy, że ten będzie miał swój ciąg dalszy. W niedalekiej przyszłości wypracowane mają być produkty lokalne, a także certyfikat, który będzie je poświadczał.
Projekt 'Babki z Krzemienia finansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia