Czym kierować się, wybierając materace do spania? Wskazówki specjalistów z Hilding Anders

Dobry sen to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia. Jeśli mimo odpowiedniej długości snu, ciągle czujemy się niewyspani i niewypoczęci, musimy postarać się o poprawienie jakości snu – a to warto można zrobić, stawiając na dobrze dobrany materac. Jak tego dokonać?

Hilding Anders – eksperci ds. snu udzielają wskazówek doboru materaca

W dzisiejszych czasach wiemy już naprawdę dużo o tym, jaki wpływ na ciało człowieka mają materace do spania. Przez lata zostało przeprowadzonych naprawdę wiele badań na temat ergonomii materaców, by móc zapewnić użytkownikom jak najzdrowszy sen – na ich podstawie projektanci Hilding Anders tworzą swoje produkty. Dlatego też to właśnie eksperci tej firmy udzielili nam rad, jak wybrać materac idealny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca? 

1. Twardość materaca

Pierwszą istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca, jest jego twardość tudzież miękkość. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka poziomów twardości tego produktu – skala najczęściej ma rozpiętość od 1 do 4, gdzie im wyższa cyfra, tym twardszy jest materac. W tym przypadku wybór powinien być pokierowany nie tyle co preferencjami, lecz przede wszystkim wagą użytkownika, kierując się zasadą, że im osoba cięższa, tym twardszego materaca potrzebuje.

Istnieje też opcja kupna bardziej skomplikowanego w budowie produktu. Dostępne są materace o różnej twardości na obu stronach (materace dwustronne) oraz jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, gdzie twardość można dopasowywać za pomocą odpinanego topu.

Zwracając uwagę na twardość materaca, warto poszukiwać tego o kilku strefach twardości – najlepsze podłoża do snu posiadają ich aż 7. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszczególne partie ciała otrzymują wsparcie dokładnie w takim stopniu, w jakim go potrzebują, w zależności od ich ciężaru, a tym samym wytwarzanego nacisku.

2. Rozmiar materaca

Nie można też zapomnieć o wielkości materaca. Na rynku dostępne są różne rozmiary, od dziecięcych 120×60, po duże materace 200×200 skierowane dla dorosłych użytkowników.

Materac powinien być o 15-20 cm dłuższy niż wzrost użytkownika oraz na tyle szeroki, by pozwalał na wygodny sen. Jest to zależne nie tylko od tego, czy dana osoba jest chudsza czy też nieco grubsza, lecz także np. od tego, czy wierci się przez sen.

Hilding Anders – eksperci ds. snu udzielają wskazówek doboru materaca

3. Wypełnienie materaca

Kolejną ważną sprawą jest wypełnienie materaca; do tworzenia wkładów wykorzystywane są różnego rodzaju pianki oraz sprężyny.

Zaletą materacy piankowych jest ich dokładne dostosowywanie się do kształtu ciała w trakcie użytkowania. Liderzy branży wykorzystują najczęściej trzy rodzaje pianek: wysoko- i termoelastyczne, lateksowe. Każda z nich ma swoje własne zalety. Warto wspomnieć, że materace lateksowe charakteryzują się bardzo zaawansowanymi właściwościami antygrzybicznymi i antybakteryjnymi, szczególnie istotnymi przy wyborze materacy dla alergików.

Materace sprężynowe kieszeniowe zapewniają wiele niezależnych punktów podparcia dla ciała, co przekłada się na komfort snu. Wszystko to dzięki umieszczeniu każdej ze sprężyn w osobnym woreczku z flizeliny oraz połączeniu ich ze sobą – mogą pracować indywidualnie, równocześnie zachowując właściwości i kształt materaca.

Istnieją również materace, które wypełnione są zarówno sprężynami, jak i pianką (a czasem kilkoma ich rodzajami). Wybór wkładu powinien być podyktowany indywidualnymi wymaganiami, ponieważ każdy typ wypełnienia zapewnia nam inne funkcje i rodzaj komfortu.

*****

Założona w 1939 r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków innowacyjnością, wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wielu innych.

Podziel się

Ważne wydarzenia