W Ostrowcu drogi, w powiecie nie tylko, w Starachowicach park i zalew

53 miliony złotych przeznaczył samorząd Ostrowca, by wesprzeć lokalną gospodarkę w czasie pandemii koronowirusa. Przypomnijmy, że m.in. przedsiębiorcy byli przez trzy miesiące zwolnieni z płacenia podatków od nieruchomości, a najemcy miejskich lokali z czynszów.


Teraz Ostrowiec złożył wnioski do Funduszu Inwestycji Lokalnych, by pozyskać z niego 5,4 mln. zł. Powstanie Funduszu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ma on być formą tarczy antykryzysowej dla samorządów, które także mocno finansowo ucierpiały w związku z pandemią.
– Sięgniemy po każde środki zewnętrzne, bo one pomagają planować i myśleć o kolejnych inwestycjach – mówi prezydent Jarosław Górczyński.
Pieniądze, które miasto pozyska z Funduszu chce przeznaczyć na wkład własny do budowy i remontu kolejnych ulic.
– Obecnie remontujemy 14 ulic, w przyszłym planujemy przebudowę kolejnych 12, niemal w każdej dzielnicy Ostrowca. Mówię tu, m.in o ulicach Klimkiewiczowskiej, Śliskiej i części Sienkiewicza – zapowiada prezydent miasta.
Powiat ostrowiecki otrzymał z Funduszu ponad 2 mln. 700 tys.
Starostwo chce przeznaczyć je na termomodernizację Domu Pomocy Społecznej w Małachowie. – Mamy podpisaną preumowę z władzami województwa na środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i wymagany nasz wkład własny wynosi 1 milion zł. I na to przeznaczymy część tych pieniędzy – – mówi wicestarosta Andrzej Jabłoński.
Pozostała kwota ok. 1 mln. 700 tys. zostanie przeznaczona jako wkład własny inwestycji realizowanych z Funduszu Dróg Samorządowych.
Z kolei Starachowice ponad 11 milionów złotych chcą przeznaczyć na wkład własny do dwóch inwestycji – zagospodarowania otoczenia zbiornika wodnego Lubianka oraz Parku Kultury. Inwestycje te były planowane przez samorząd Starachowic, ale w związku z trudną sytuacją finansową budżetu miasta stanęły pod znakiem zapytania. – W połowie sierpnia powinniśmy otworzyć oferty w przetargu na zagospodarowanie otoczenia Lubianki., W tym roku planujemy jeszcze ogłosić przetarg na zagospodarowanie terenu przy Parku Kultury. To ten skwer przed parkiem. Zamierzamy tam odnowić ogrody, ale także wykonać nowe miejsca postojowe – mówi prezydent Marek Materek.
Fundusz Inwestycji Lokalnych został utworzony jako forma tarczy antykryzysowej dla samorządów, które straciły dochody i poniosły dodatkowe koszty w związku z pandemią koronawirusa.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia