Drogi, mieszkania, kanalizacje. Samorządy planują na co wydać pieniądze z rządowego funduszu

źródło zdjęcia: pixabay

Samorządowcy planują na co przeznaczą środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych, który ma być dla nich formą tarczy antykryzysowej.


W gminie Bodzechów, która ma otrzymać prawie 3 mln. zł wójt Jerzy Murzyn zamierza zaproponować radnym podział środków na kilka inwestycji. – Jedna to wkład własny do przebudowy drogi w Denkówku. Realizujemy to razem z powiatem, a po naszej stronie jest 75 proc. kosztów. Kolejna inwestycja to unijny program kanalizacji. Chciałbym także zaproponować rewitalizację placu przed kościołem w Szewnie – wylicza wójt Murzyn.
Ćmielów stara się o 526 tysięcy złotych. Burmistrz Joanna Suska podkreśla, że środki z funduszu w przypadku inwestycji drogowych nie mogą być wykorzystane na remonty, które są znacznie tańsze, a tylko na przebudowy i modernizacje.
– Ta kwota jest dla nas kwotą i małą i dużą, bo te przebudowy i modernizacje to są bardzo duże i drogie inwestycje związane z całą infrastrukturą drogową, a nie tylko – jak w przypadku remontów – wymianą nawierzchni, czy ułożeniem chodnika – podkreśla burmistrz Suska.
I dodaje, że drugim zadaniem, które chce zaproponować radnym to wykończenie mieszkań socjalnych. Mogłyby one powstać w budynku, który znajduje się w centrum Ćmielowa, tuż przy urzędzie gminy i ośrodku zdrowia. Nigdy nie został zagospodarowany. Burmistrz Suska mówi, że od czasu, gdy objęła funkcję burmistrza najwięcej podań wpłynęło właśnie o przyznanie mieszkania. – Tam można urządzić około 6 mieszkań, na które w gminie jest bardzo duże zapotrzebowanie. Powołałam komisję mieszkaniową i ustaliliśmy kryteria przydzielania gminnych lokali. Pod uwagę brane są m.in warunki bytowe, liczba dzieci, czy niepełnosprawność – wylicza burmistrz Suska.
Z kolei gmina Waśniów z Funduszu Inwestycji Lokalnych ma otrzymać ok. 700 tysięcy zł. Wójt Krzysztof Gajewski zapowiada, że chcieliby te środki wykorzystać na inwestycje w drogi. – Konsultujemy jeszcze z urzędem wojewódzkim, czy mają być to inwestycje, które już mamy wpisane np. w Wieloletni Plan Finansowy lub Plan Inwestycyjny, czy też mogą to być zupełnie nowe zadania – tłumaczy.
Fundusz Inwestycji Lokalnych został utworzony jako forma tarczy antykryzysowej dla samorządów, które straciły wpływy, a z drugiej strony poniosły dodatkowe koszty w związku z pandemią koronawirusa.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia