Ponad 320 mieszkańców miasta w nadchodzących wyborach będzie głosować korespondencyjnie

16 czerwca minął termin zgłaszania w urzędach gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach prezydenckich. Do urzędu w Ostrowcu wpłynęły 323 takie wnioski.

– Jest to dużo, bo jest bardzo krótki na ich przygotowanie. Do najbliższego piątku musimy je przekazać już do operatora pocztowego, który z kolei do wtorku przed wyborami ma dostarczyć te pakiety do każdego mieszkańca, który taką chęć zadeklarował – mówi Anna Niedbała, sekretarz gminy.
Każdy pakiet wyborczy zawiera kopertę zwrotną, kartę do głosowania i dodatkową kopertę na tę kartę, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu, a także instrukcję głosowania.
Oddanie głosu na samej karcie odbywa się, jak zwykle, przez postawienie przy nazwisku jednego kandydata znaku 'X’. Kartę do głosowania należy włożyć do koperty na kartę i zakleić tę kopertę. Wyborca będzie musiał wypełnić i podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu i to wszystko włożyć do koperty zwrotnej, która będzie zaadresowana do właściwej obwodowej komisji wyborczej. Tak przygotowany pakiet należy wrzucić do skrzynki pocztowej na terenie miasta, albo dostarczyć do urzędu Gminy – najpóźniej do piątku przed wyborami, nie zapominając o godzinach pracy urzędu. Pakiet można też osobiście lub przez inną osobę dostarczyć do właściwego lokalu wyborczego w dniu wyborów. I tu uwaga – takiego pakietu nie wrzucamy do urny wyborczej, tylko przekazujemy członkowi obwodowej komisji wyborczej. – Obwodowa komisja wyborcza musi sprawdzić, otwierając pakiet, czy  trafił do właściwej komisji, czy ta osoba, która pakiet sporządziła jest na spisie wyborców. Musi sprawdzić czy pakiet zawiera podpisane własnoręcznie oświadczenie oraz czy koperta, w której jest głos, jest zaklejona, gdyż to świadczy o ważności głosowania – dodaje sekretarz Niedbała.
Niewypełnienie lub niepodpisanie oświadczenia, a nawet niezaklejenie koperty na kartę do głosowania powoduje nieważność głosu.

 

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia