Podpalenia główną przyczyną pożarów w ubiegły weekend

źródło zdjęcia: KPSP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Do 18 pożarów w ten weekend musieli wyjeżdżać ostrowieccy strażacy. Do najpoważniejszych doszło 18 i 19 kwietnia.

– W sobotę w Kunowie gasiliśmy pożar podkładów kolejowych. Wysłaliśmy tam aż 7 samochodów ratowniczo-gaśniczych i 29 strażaków – relacjonuje Barbara Majdak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dodaje, że akcja trwała 5 godzin, a prawdopodobną przyczyną było podpalenie.
19 kwietnia doszło do kolejnego poważnego pożaru.
–  Przed godziną 15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o pożarze pustostanu w miejscowości Gromadzice gm. Bodzechów. Do zdarzenia łącznie zadysponowano 3 samochody ratowniczo-gaśnicze i 12 strażaków. Po przybyciu na miejsce akcji stwierdzono pożar trzech nieużytkowanych budynków gospodarczych przylegających do siebie w kształcie podkowy. Dwa budynki posiadały konstrukcję drewnianą i objęte były w całości pożarem, trzeci obiekt natomiast był murowany a ogień rozprzestrzeniał się jedynie po jego drewnianej więźbie dachowej. Pożarem objęte również były rosnące w pobliżu drzewa i krzewy. W budynkach nie było żadnych instalacji. Dojazd do miejsca zdarzenia dla samochodów gaśniczych był utrudniony i możliwy tylko przez pole uprawne na którym rósł rzepak – relacjonuje.
Strażacy musieli wyjeżdżać aż 9 razy do pożarów traw i poszycia leśnego.
– W porównaniu do poprzedniego roku odnotowaliśmy lekki spadek tego rodzaju pożarów. Było ich o 30 mniej niż rok temu w analogicznym okresie, ale to nie znaczy, że problem przestaje istnieć . Największy wpływ na ilość zdarzeń ma pogoda i stan suchości ściółki. – podkreśla rzeczniczka straży.
W zdecydowanej większości powodem tych pożarów są podpalenia.
– Głupota, brak zajęcia i niska świadomość społeczna to główne przyczyny tego typu postępowania.   – mówi Barbara Majdak i apeluje, że jeśli jesteśmy świadkami podpalenia, należy bezzwłocznie powiadomić policję i w miarę możliwości zrobić zdjęcie podpalaczowi.
Od początku tego roku ostrowieccy strażacy musieli interweniować 138 razy w związku z pożarami traw i poszycia leśnego.

/bart/

źródło zdjęć: KPSP w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Ważne wydarzenia