Wernisaż wystawy Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy

źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Dzisiaj w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu o godzinie 12 odbędzie się wernisaż wystawy JAĆWINGOWIE. ZAPOMNIANI WOJOWNICY – wystawa o społeczności, która żyła na pograniczu polsko-litewsko-białoruskim patrząc z perspektywy dzisiejszych czasów.

– To dla Sandomierza i jego mieszkańców bardzo ważna wystawa- mówi Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu i dodaje, że w 1350 roku grupa Jaćwingów pojawiła się w na chwilę w Sandomierzu i plądrowała miasto. Potem pojawił się pomysł i zapadła nawet decyzja o budowie muzeum sandomierskiego. Z tą wystawą jesteśmy bardzo związani, choć nie bezpośrednio. Jej organizatorem jest Muzeum Archeologiczne w Warszawie, które tą wystawę przygotowało.

Wystawa przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. – Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki – dodaje dyrektor Płaza.

Wystawa składa się z 14 plansz oraz 6 gablot z zabytkami. Eksponowanych będzie 141 przedmiotów, głównie broni i elementów oporządzenia wojowników, ale także ozdób jaćwieskich. Będzie można ją podziwiać do 1 grudnia bieżącego roku.

/paw/

Ważne wydarzenia