Mandat za chłodzenie się w aucie? To możliwe.

Od kilku dni temperatury w kraju, w tym w Ostrowcu nie spadają poniżej 30 stopni Celsjusza w cieniu. Wsiadając do nagrzanego samochodu podczas takich upałów najpierw myślimy o włączeniu klimatyzacji. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach może nas to sporo kosztować.

– Uruchomienie klimatyzacji i silnika latem może skończyć się nałożeniem kary. Jeżeli podczas postoju silnik pojazdu pracuje i zauważy to policjant, to może wypisać mandat karny w wysokości 50 zł, gdy kierowca oddali się od pojazdu, który ma włączony silnik. W momencie kiedy auto jest uruchomione powyżej minuty kodeks drogowy przewiduje karę w wysokości 100 zł a nawet 300 zł w przypadku nadmiernej emisji spalin lub hałasu – mówi Dominik Kowalski, naczelnik ostrowieckiej drogówki.
O nałożeniu ewentualnego mandatu decyduje funkcjonariusz policji.

Policjanci apelują też, żeby w takie upały nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym aucie – nawet na chwilę – i żeby reagować, gdy widzimy taką sytuację. Przypominają, że wybicie szyby w stanie wyższej konieczności – czyli właśnie podczas upałów – nie wiąże się z odpowiedzialnością za zniszczone mienie. Mówi o tym art. 424 Kodeksu Cywilnego.

 

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia