W Szkole Mistrzostwa Sportowego bez mowy nienawiści

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu ubiega się o certyfikat 'Szkoły wolnej od nienawiści’. Chcą jej przeciwdziałać i zamanifestować swój sprzeciw wobec hejtu.

Stąd wzięli udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej, który powstał po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

– Hejt dzisiaj prowadzi do tego, że się kogoś marginalizuje, stygmatyzuje, pokazuje jako tego gorszego. My chcemy pokazać, że nie ważne jest miejsce urodzenia, jeśli ktoś chce coś osiągnąć, to może. Pod warunkiem, że trafi w grono przyjaciół, osób bliskich – mówi Zbigniew Tyczyński, nauczyciel języka polskiego w SMS-ie i jeden z koordynatorów programu.

W pierwszym etapie w szkole odbyły się warsztaty, w trakcie których młodzież dowiedziała się i dyskutowała na temat tego, czym jest hejt, czym mowa nienawiści, a także jak się przejawia i jak jej przeciwdziałać. Dziś podsumowali ten etap prezentując swoje doświadczenia i odczucia w postaci wystawy plakatów, nazwanej Tunelem, które przedstawiały mowę nienawiści i w kontrze do niej plakaty z pozytywnym, akceptującym przesłaniem.

– Postanowiliśmy połączyć dwie rzeczy – potencjał młodzieży, który mamy z tym przekazem związanym
z projektem „Szkoła wolna od nienawiści” – mówi Dorota Przygoda, nauczycielka języka angielskiego.

W części artystycznej młodzież zaprezentowała twórczość Zbigniewa Kabaty, pseudonim Bobo, który urodził się na terenach obecnej Białorusi.

– Pomysł się wziął stąd, że nieżyjący już bohater urodził się na Białorusi, wtedy to były tereny Polski. Niestety stamtąd go wygonili. Tułał się po świecie, swój dom znalazł dopiero w Kanadzie. Można stwierdzić, że doświadczył gdzieś po drodze wiele życzliwości. A my mamy uczennice z Białorusi, które się u nas świetnie zaaklimatyzowały, są bardzo lubiane. Tak nam właśnie spasowała ta postać do sytuacji, w jakiej my jesteśmy – tłumaczy Zbigniew Tyczyński.

– Ja osobiście przechodząc przez ten tunel, doświadczyłam przeróżnych emocji. Ta pozytywna strona bardzo mnie podbudowała, ale w momencie kiedy przechodziłam przez tą szarą stronę (plakaty przedstawiające mowę nienawiści -przyp.red) zrozumiałam, że niektórzy z nas, nasi rówieśnicy naprawdę doświadczają takiego hejtu – mówi Agnieszka Kowalska, uczennica SMS-u.

W nowym roku szkolnym szkoła będzie kontynuować projekt.
W ramach zaplanowanych wykładów placówkę odwiedzi dwóch profesorów z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy zajmują się badaniem i analizą mowy nienawiści. . Odbędzie się konkurs plastyczny 'Nie hejtuję, reaguję, zgłaszam’, uczniowie wezmą udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania Facebooka oraz obejrzą filmy dotyczące tej tematyki.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia