Światowy sukces uczniów „Staszica”

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Ostrowcu laureatami 11. Międzynarodowego Francuskojęzycznego Konkursu ogłoszonego w tym roku pod hasłem 'Wyobraź sobie Miasto Praw Człowieka”.

Konkurs został zorganizowany przez stowarzyszenie 'Regards d’Enfants” ze Strasburga, działające na rzecz propagowania praw człowieka. – Jury, któremu przewodniczyła Irène Kitsou-Milonas, członek Biura Komisarza ds. Praw Człowieka w Radzie Europy przyznało pierwszą nagrodę Danielowi Saładze i jest on jedynym polakiem z taką nagrodą – mówi Joanna Gibalska, nauczycielka jęz. francuskiego i opiekunka konkursowiczów.
– Moja praca polegała na opisaniu jak mogło wyglądać „Miasto Praw Człowieka”. Starałem się w niej opisać prawa człowieka w praktyce – mówi Daniel Sałaga i dodaje – Zawarłem w niej między innymi prawo do opieki medycznej. Jak wiadomo, by dostać się do lekarza trzeba długo czekać. W moim wyobrażeniu taka pomoc medyczna jest dostępna odrazu. Daniel Sałaga jest uczniem klasy 1c o profilu biologiczno-chemicznym, w szkole uczy się języka hiszpańskiego i rosyjskiego, a na francuski uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne. Jak sam mówi, nie spodziewał się pierwszego miejsca
– Byłem szczęśliwy kiedy okazało się, że zająłem pierwsze miejsce w tym konkursie. Nie spodziewałem się takiego wyniku, tym bardziej, że tematyka nie była taka prosta i trzeba było się bardzo starać, żeby napisać to dobrze – mówi Daniel. Nagrodą za zdobycie 1szego miejsca jest nagroda pieniężna, którą, jak powiedział nam Daniel, przeznaczy na cele dobroczynne. W konkursie wyróżnieni zostali również Krystian Skiba i Damian Pogodziński uczniowie klasy 1 i 3. Otrzymali oni także tytuł Ambasadorów Praw Człowieka za autorski wiersz oraz pracę plastyczną. Uczniowie zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu, które odbędzie się 20 czerwca w Państwowej Szkole Administracji w Strasburgu.

Podziel się

Ważne wydarzenia