2400 wierszy w ramach konkursu 'Myśmy wciąż do Niepodległej Szli’

Zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie „Delta” w związku z obchodami 100-ej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 'Myśmy wciąż do Niepodległej Szli’.

Przypomnijmy, że konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach – drużynowej, w której brali udział uczniowie klas podstawowych i liceów oraz indywidualnej w trzech grupach wiekowych. Zadaniem drużyn było uzyskanie jak najlepszego wyniku z quizu, który umieszczony był na platformie internetowej stworzonej przez Stowarzyszenie „Delta”.
– Wyłoniliśmy 10 drużyn, z których najlepszą okazała się drużyna z Krakowa, a konkretnie z V Liceum Ogólnokształcącego – mówi Grzegorz Marzec, koordynator projektu i dodaje, że jego zdaniem pytania były trudne, ponieważ tylko 9 drużyn zdobyło maksymalną ilość punktów.
Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 390 drużyn z całej Polski, wśród nich także szkoły z Ostrowca. Najwyższą – 10 lokatę wśród ostrowieckich szkół zajęło Liceum Katolickie, i tym samym dostali się do finału konkursu.
Prawdziwym zaskoczeniem dla organizatorów była część indywidualna, która polegała na napisaniu wiersza o tematyce niepodległościowej. Jak podkreśla Grzegorz Marzec, wyłonienie finalistów będzie stanowiło nie lada wyzwanie, ponieważ wpłynęło około dwa tysiące czterysta wierszy
– Można powiedzieć, że zostaliśmy zasypani poezją, ponieważ w pewnym momencie spływało kilka wierszy na minutę, co doprowadziło do przeciążenia serwerów – mówi.
Teraz do drugiego etapu konkursu zakwalifikuje się 30 uczniów ze szkół średnich i podstawowych. Ich zadaniem będzie przedstawienie w dowolnej technice swojej twórczości. – Może to być piosenka, recytacja czy inny sposób przedstawienia swojego wiersza, nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń – dodaje Grzegorz Marzec.
Gala finałowa połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 27 listopada o godzinie 12:00 w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Zostanie uświetniona pokazami rycerskimi, a także koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Jacka Kowalskiego.
/bart/

Ważne wydarzenia