Pre-umowa na zakup nowych autobusów i budowę stacji MPK podpisana

Dziś marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński podpisali pre-umowę na zakup nowych ekologicznych autobusów i budowę nowej zajezdni MPK.

To w ramach projektu 'Ekologiczny transport miejski w Ostrowu Świętokrzyskim” o łącznej wartości 25 milionów złotych. W ramach tej kwoty MPK kupi 10 autobusów niskoemisyjnych, z czego jeden będzie hybrydowy. – Nowe pojazdy znacznie się różnią od tych, które teraz są na ostrowieckich ulicach – mówi Jarosław Kateusz prezes MPK w Ostrowcu – W końcu będzie klimatyzowana cała przestrzeń pasażerska, pojazdy będą spełniać normy spalania Euro6, będą posiadały zewnętrzny i wewnętrzny monitoring oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej.
Przetarg na zakup autobusów zostanie ogłoszony na początku przyszłego roku. – Po jego rozstrzygnięciu około 8 miesięcy poczekamy na nowy tabor – mówił prezes Kateusz.
Projekt obejmuje także budowę nowej zajezdni autobusowej. – Obecna, która mieści się na Alei Jana Pawła II zostanie przeniesiona na ulicę Samsonowicza – mówi prezydent Jarosław Górczyński – Baza powstanie na 25 hektarach gruntów, które są w posiadaniu gminy, będzie tu nowoczesna zajezdnia, plac manewrowo-postojowy, baza transportu, budynek biurowy, myjnia samochodowa, warsztat a w przyszłości być może stacja paliw – wyliczał prezydent.
Na realizację całego projektu Ostrowiec uzyskał dofinansowanie unijne w kwocie 17 milionów złotych -Ostrowiec przyzwyczaja nas do dużych projektów, po browarze i rewitalizacji to kolejny wniosek, który opiewa na kwotę przekraczająca 20 milionów złotych, jesteśmy świadkami jak ta idea „Ostrowiec od Nowa” się materializuje – mówił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Dodatkowo w Ostrowcu powstanie również baza park and drive – czyli miejsca, w których będzie można zostawić auto i przesiąść się do komunikacji miejskiej.
Ekologiczne będą nie tylko autobusy, ale także oświetlenie uliczne. Stare latarnie zastąpią nowoczesne z oświetleniem ledowym. W części tzw. północnej obwodnicy miasta zbudowane zostaną ścieżki rowerowe.
/wer/

Ważne wydarzenia