Posłowie PiS pieniądze załatwili, starostwo nie radzi sobie z ich wykorzystaniem

Ośrodek Terapii Uzależnień i Dochodzenia do Trzeźwości nie powstanie przy ostrowieckim szpitalu.

Budowę nowego 250-metrowego budynku zapowiadał w grudniu ubiegłego roku starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, po tym, jak parlamentarzyści PiS ogłosili, że sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do budżetu państwa na 2018 rok gwarantującą dofinansowanie inwestycji w wysokości 800 tysięcy złotych.
Całość miała kosztować milion złotych, a roboty budowlane miały się rozpocząć wiosną tego roku. Nie tylko się nie rozpoczęły, ale – jak dowiedziało się Radio Ostrowiec – nie ma nawet przygotowanej dokumentacji. Dlaczego?
Starosta Duda pytany przez Radio Ostrowiec odpowiada, że pomysł budowy osobnego budynku jest już nieaktualny.
– Najprawdopodobniej zastosujemy, według nas, lepsze rozwiązanie niż to, które proponowaliśmy na początku. Będziemy chcieli wyremontować takie miejsce w ramach szpitala. Natomiast część pieniędzy będziemy chcieli przeznaczyć na zakup sprzętu do szpitala – mówi. Nie odpowiada na pytanie, dlaczego projekt budowy osobnego budynku był zły, nie jest też w stanie podać żadnych konkretów, gdzie taki punkt dochodzenia do trzeźwości w szpitalu miałby powstać ani jaki sprzęt miałby zostać zakupiony. Okazuje się, że nawet nie ma decyzji co do koncepcji. – Koncepcji jest kilka, jeszcze nie ma decyzji, którą wybierzemy. Poza tym jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem, bo te pieniądze są 'znaczone’ i muszą pójść na określone cele – tłumaczy.
Przypomnijmy, że likwidacji w Ostrowcu Izby Wytrzeźwień nietrzeźwi trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie wielokrotnie dochodziło z nimi do awantur. W przypadku, gdy są przywożeni z uszkodzeniami ciała muszą być przyjmowani w pierwszej kolejności, co z kolei powoduje, że trzeźwi chorzy muszą o wiele dłużej czekać na pomoc lekarza. Nowy budynek Ośrodka Terapii Uzależnień i Doprowadzania do Trzeźwości miał ten problem rozwiązać.
Starosta Duda pytany, kiedy poznamy koncepcję odpowiada 'w najbliższym czasie’. I dodaje, że to 'precyzyjne stwierdzenie’ – Kiedy koncepcja będzie na pewno ją poznacie – zapewnia.
W jaki sposób nowe koncepcje starostwa zapewnią ”obsługę’ nietrzeźwych tak, by nie kolidowała z pracą SOR-u, czy przygotowywany jest personel, który pracowałby w Ośrodku?. Także na te pytania starosta Duda odpowiadać nie chce, odsyłając do dyrekcji szpitala. – To pytanie do dyrektora szpitala. To nie jest mój projekt to jest projekt dyrekcji szpitala, my tylko im pomagamy – mówi. Niestety, mimo wielokrotnych prób dyrektor Rafał Lipiec nie odpowiadał na nasze telefony.
Tymczasem 800 tysięcy złotych przeznaczone na ten cel w budżecie państwa trzeba wydać i rozliczyć jeszcze w tym roku.
Jeśli inwestycja nie zostanie zrealizowana pieniądze mogą przepaść.
Przypomnijmy, że pieniądze na budowę Ośrodka udało się wprowadzić do budżetu państwa na wniosek posła PiS Andrzeja Kryja.
/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia