Konferencję 'Współpraca podmiotów ekonomii społecznej z lokalnym samorządem – kluczem do efektywnych usług społecznych’ zorganizowało dla ostrowieckich organizacji pozarządowych Centrum Rozwoju Lokalnego.
Celem wydarzenia było przedstawienie planów współpracy nowopowstałego Centrum Usług Społecznych z organizacjami pozarządowymi. – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej współpracował do tej pory z wieloma takimi grupami. Teraz chcemy poszerzyć nasz katalog. Największą potrzebą są usługi społeczne związane z pomocą psychoterapeutyczną, psychologiczną, psychiatryczną. Do tego dochodzą wszystkie usługi związane z sytuacją demograficzną, a więc starzejącym się społeczeństwem, usługi opiekuńcze, asystenckie, opieka wytchnieniowa – mówi Magdalena Salwerowicz, dyrektorka CUS.
Na konferencji pojawili się przedstawiciele instytucji społecznych, którzy pracują z osobami w różnych kryzysach. – Centrum Usług Społecznych, jak sama nazwa wskazuje, niesie pomoc. A żeby nieść pomoc potrzebna jest dobra współpraca. Ja sama jestem terapeutą uzależnień, więc jak najbardziej w moim zawodzie współpraca z taką instytucją jest wskazana. Zwłaszcza, że w ostatnim czasie mamy coraz więcej wykluczenia społecznego – mówi Małgorzata Kraus.
Podczas spotkania prelegenci podkreślali, jak ważna jest w mieście rola organizacji pozarządowych, które często są bliżej osób potrzebujących, nich samorządy. – Przewaga organizacji pozarządowych jest taka, że zawsze są bliżej ludzi. Są osadzone w lokalnych środowiskach, mogą korzystać z wolontariatu. Przyświeca im misja, a więc nie pomagają ludziom dla czystego zysku. Dodatkowo, wykazują się większą wrażliwością, często pracując z ludźmi ciężko chorymi – wyjaśnia Marcin Marzec, dyrektor CRL. W samym Ostrowcu działa wiele takich grup, między innymi Ostrowieckie stowarzyszenia Amazonek i Gladiatorów, Fundacja Skrzydła Opieki, czy LGD Krzemienny Krąg. Na co dzień pomagają mieszkańcom naszego miasta poradzić sobie z ciężkimi chorobami, opiekują się seniorami, a także aktywizują osoby bezrobotne.
/osa/