Na jakie ulgi możemy liczyć rozliczając PIT?

Fot. Archiwum

Od 15 lutego do 30 kwietnia podatnicy mogą rozliczać swój PIT za 2024 rok. Warto wiedzieć więc jakie ulgi nam przysługują.

Z ulg częściowych, a nawet całkowitych mogą skorzystać na przykład rodzice, emeryci, czy osoby młode. – Jedną z najczęściej wykorzystywanych ulg jest ulga prorodzinna, która umożliwia obniżenie podatku w zależności od liczby posiadanych dzieci. Na pierwsze i drugie dziecko jest to kwota 1 112 złotych, na trzecie dziecko 2 000 złotych, a na czwarte i każde kolejne 2 700 złotych rocznie – mówi Agnieszka Nowak, naczelniczka Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z ulgi tej mogą skorzystać zarówno małżeństwa, jak i osoby wychowujące dzieci samotnie, a także opiekunowie prawni i rodziny zastępcze. Warunkiem do uzyskania ulgi jest nie przekroczenie określonego rocznego dochodu. Dla małżeństw oraz samotnie wychowujących rodziców jest to 112 tysięcy złotych. Natomiast rodziców, którzy wychowują dziecko ale nie pozostają w związku małżeńskim obowiązuje próg 56 tysięcy złotych na osobę.

O ulgę podatkową mogą także ubiegać się osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. – Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej, pozwalającej na odliczenie od dochodu wydatków związanych z leczeniem i rehabilitacją. W tym wypadku można odliczyć zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zabiegi lecznicze, przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej oraz koszty przewozu osoby niepełnosprawnej samochodem – Agnieszka Nowak dodaje, że w tym przypadku dochód osoby niepełnosprawnej w 2024 nie może przekraczać 21 tysięcy 371 złotych i 52 groszy. Warto pamiętać, że w dochód ten nie wlicza się na przykład zasiłek pielęgnacyjny, czy dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów.

Na zwolnienia podatkowe mogą także liczyć osoby przed 26 rokiem życia oraz aktywni zawodowo seniorzy, którzy nie przekroczyli 85 528 złotych dochodu.

Szczegółowy wykaz ulg, o które mogą ubiegać się podatnicy oraz warunki, które muszą spełnić dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

/osa/

Ważne wydarzenia