Nie będzie zakazu odwiedzin w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Ostrowcu Świętokrzyskim w związku ze szczytem zachorowań na grypę i inne choroby wirusowe. Jest jednak prośba, przede wszystkim do odwiedzających, o rozsądek i dostosowanie się do wytycznych personelu.
– Żebyście nie traktowali naszych wymagań w zakresie zabezpieczenia epidemiologicznego jako naszego wymysłu, tylko jako wyraz dbałości o pacjentów – mówi Dariusz Tumulec, dyrektor szpitala. – Fartuch powinno się zakładać tak, by cały przód był zakryty, a wiązania z tyłu. Fartuch zarzucony w formie płaszcza naprawdę nie służy niczemu. Najważniejsze zabezpieczenie epidemiologiczne to maseczka, bo grypa jest chorobą, która przenosi się głównie drogą kropelkową.
Na wszystkich oddziałach pojawiły się zalecenia, które doskonale znamy z okresu pandemii. – Staramy się, by maseczki dla osób odwiedzających były na każdym oddziale i możecie je państwo brać. Bardzo prosimy o pozostawienie ubrań wierzchnich w bezpłatnej szatni. Wiadomo, że jeśli wyszliśmy z galerii handlowej i w tej samej kurtce wchodzimy na 6 – 7 – osobową salę szpitalną, to my na pewno przyniesiemy coś osobie, którą odwiedzamy. Dodatkowo na każdym łóżku są płyny odkażające do rąk – mówi dyrektor.
Odwiedzający są też proszeni o nie siadanie na łóżkach i skrócenie czasu wizyty u chorego do niezbędnego minimum. Oczywiście też o to, by z objawami infekcji po prostu do szpitala nie przychodzić. Warto też pamiętać, że stan podgorączkowy i katar nie oznaczają zakażenia wirusem grypy. – Grypa to choroba wysokogorączkowa, a więc pojawia się temperatura między 39 a 40 stopni. Zazwyczaj ma nagły początek, czyli rano czujemy się dobrze, wracamy z pracy i nagle następuje wysoka gorączka, nie nadajemy się do niczego. Trzecia rzecz to w grypie najczęściej nie mamy kataru – wyjaśnia Dariusz Tumulec.
Okres wylęgania choroby wynosi od 1 do 4 dni. Chory zakaża jeden dzień przed wystąpieniem objawów i przez kolejne 4 – 5 dni. W aptekach są dostępne testy, które mogą potwierdzić zakażenie, a wtedy należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, zadbać o nawadnianie organizmu i starać się obniżyć gorączkę. Na groźne dla zdrowia powikłania są narażone przede wszystkim dzieci poniżej 5 roku życia i dorośli w wieku powyżej 65 lat, a także osoby z chorobami przewlekłym układu oddechowego oraz chorzy onkologicznie.
Obecnie w ostrowieckim szpitalu przebywa ośmioro chorych wymagających hospitalizacji z powodu grypy. W szczytowym do tej pory momencie było 19 takich pacjentów.
/sla/