Wielowymiarowości oraz psychologicznym podłożom występowania przemocy domowej poświęcona była konferencja 'Praktyczne aspekty pracy w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej, wzmocnienia kompetencji komunikacyjnych w kontakcie z osobami doświadczającymi przemocy i osobami stosującymi przemoc’, którą w poniedziałek, 28 października w Ostrowieckim Browarze Kultury w ramach kampanii 'Przemoc to Niemoc’ zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
– Mówiąc o przemocy domowej, musimy pamiętać, że ta przemoc nie dotyczy tylko domu, bo jeśli jesteśmy sfrustrowani np. w pracy, to bardzo często przenosimy swoje negatywne emocje do naszych relacji domowych. W związku z tym przemoc domowa jest odzwierciedleniem tego, co się dzieje w naszym otoczeniu poza domem – mówi Joanna Pikus, dyrektorka ostrowieckiego PCPR-u.
Wykład na temat przyczyn pojawiania się w wielu rodzinach przemocy domowej wygłosiła pedagożka Izabela Banasiak. Poruszyła w nim m.in. kwestie wpływu otoczenia na kształtowanie agresywnych zachowań, sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami oraz wpajania pozytywnych wzorców u dzieci i młodzieży. W konferencji uczestniczyli ostrowieccy pedagodzy, psycholodzy, policjanci, przedstawiciele prokuratury, pracownicy MOPS-u oraz samorządowcy.
– Ten wykład prowadzony jest w sposób skłaniający do refleksji. Możemy się zastanowić, na co my faktycznie mamy wpływ, co możemy ulepszyć w naszej pracy, żeby lepiej oddziaływać na osoby związane z problemem przemocy domowej. Kolejny już raz słucham pani Izabeli i jestem pod ogromnym wrażeniem jej przekazu – mówi Magdalena Majewska, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Kampania 'Przemoc to Niemoc’ składa się na cykl spotkań z ekspertami, które mają na celu eliminację zachowań przemocowych w różnych środowiskach. Program został dofinansowany ze środków rządowych w wysokości ponad 50 tys. złotych. Całkowita wartość projektu wynosi 63.750,00 złotych.
/mor/