Optymizm po spotkaniu w sprawie Celsy. Sprzedaż będzie, ale nie „na szybko”

Trochę optymizmu przyniosło wtorkowe spotkanie prezydenta Ostrowca Artura Łakomca z nowym zarządem Celsy Huty Ostrowiec, którego podłożem były nieoficjalne informacje o możliwej sprzedaży zakładu.

– W tej chwili Celsa pracuje tak jak pracowała, te sprawy właścicielskie dzieją się na poziomie wyższym i nic nie wskazuje na to, by wpływały na produkcję czy proces technologiczny czy nawet na inwestycje, które w tej chwili będą prowadzone – mówi prezydent Artur Łakomiec.

W rozmowach uczestniczyli prezes zarządu Celsa Huta Ostrowiec – Oriola Aguilo Jubierre i Szymon Czechowski – dyrektor prawny spółki.

– Huta w porównaniu z innymi w branży jest w dobrej sytuacji ekonomicznej i biorąc pod uwagę portfel zamówień. Nawet patrząc na to, co dzieje się na rynku stali w Europie, możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość. Miejmy nadzieję, że jak w każdej branży ta tendencja się odwróci i będą mogli już w pełni wykonywać swoje zadania – dodaje Artur Łakomiec.

Możliwa sprzedaż Celsy, a przypomnijmy, że według nieoficjalnych informacji rozpoczął się proces poszukiwania oferentów, potrwa z pewnością kilka miesięcy. Ważne jest to, że ostrowiecka spółka jest w dobrej kondycji finansowej, dlatego banki, które nią zarządzają, nie muszą zbywać jej za wszelką cenę. Tym bardziej, że miasto, choć w sprawy właścicielskie nie może ingerować, to obiecuje pomoc.

– Tak jak się zobowiązaliśmy, mimo tych optymistycznych zapewnień nie zamierzamy przestać sprawy monitorować – mówi prezydent Ostrowca. – Chcemy też pomóc, dlatego w sierpniu odbędzie się w Ostrowcu spotkanie zarządu Celsy z przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dotyczące ewentualnej współpracy. Możemy tylko po partnersku skojarzyć takie spotkanie, nie musimy w nim uczestniczyć. Z drugiej strony Polska Grupa Zbrojeniowa może robić inwestycje, możemy udostępnić tereny inwestycyjne, infrastrukturę. Mamy przygotowane portfolio.

Wczoraj prezes Celsy miał również spotkać się z członkami NSZZ „Solidarność” w Celsie, którzy jako pierwsi sygnalizowali niepokój załogi w sprawie zmiany właściciela.

Ostrowiecka huta zatrudnia obecnie ponad 1200 pracowników, zależnych od niej jest też ponad 800 pracowników spółek około hutniczych.

/sla/

Ważne wydarzenia