Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego członkiem zarządu Związku Miast Polskich

fot. Facebook Artura Łakomca

Artur Łakomiec, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego został wybrany do 30-osobowego zarządu Związku Miast Polskich, czyli najstarszej polskiej organizacji samorządowej, skupiającej ponad 350 miast.

Zadaniem ZMP jest lobbowanie u rządzących za decyzjami korzystnymi dla miast – na przykład w zakresie stanowionego prawa.

– Bardzo mi miło, ponieważ w zarządzie znajdują się takie „znakomitości samorządu” jak: Rafał Trzaskowski, prezes zarządu Jacek Sutryk, Tadeusz Truskolaski, Krzysztof Żuk. Mamy od kogo się uczyć i wymieniać poglądy – komentuje prezydent Łakomiec. Jego kandydaturę podczas zgromadzenia ogólnego, które odbyło się 18 czerwca w Warszawie, poparło 165 delegatów.

Podczas spotkania wyznaczono także kierunki pracy nowego zarządu. Kluczową kwestią dla samorządowców jest możliwie najszybsza reforma ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i rezygnacja z niekorzystnych dla samorządów przepisów pisowskiego Polskiego Ładu, który ograniczył udział samorządów w podatkach PIT i CIT. Związek Miast Polskich będzie w tej sprawie lobbował do resortu finansów, podobnie jak w kwestii podwyższenia subwencji oświatowej.

– Niektóre gminy już od września nie będą miały środków na bieżące wydatki. Mówimy tu np. o subwencji oświatowej, gdzie w Ostrowcu Świętokrzyskim wydajemy około 100 milionów złotych, a subwencji oświatowej mamy na szkoły podstawowe 62 miliony, a na przedszkola 5 milionów. Łatwo można obliczyć, że 23 procent musimy dołożyć ze swoich środków – tłumaczy prezydent Ostrowca.

Ministerstwo finansów pracuje nad zmianą przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ma być gotowy na początku lipca. Zgodnie z założeniami nowelizacja ma zwiększyć dochody samorządów z PIT i CIT o 27 mld zł.

/mor/

Ważne wydarzenia