W gminie Waśniów uczcili pamięć Cichociemnych i Jana Piwnika „Ponurego”

Fot. Gmina Waśniów

W Janowicach i Mominie w gminie Waśniów w niedzielę uroczyście uczczono 80. rocznicę śmierci pułkownika Jana Piwnika „Ponurego”, legendarnego dowódcy oddziałów partyzanckich w Górach Świętokrzyskich. Najpierw w Janowicach, gdzie rok temu otwarto Izbę Pamięci imienia „Ponurego”, posadzono dziewięć jodeł.

– Drzewa upamiętniają dziewięciu policjantów, żołnierzy Armii Krajowej, którzy jako Cichociemni zostali zrzuceni w okolicach Łowicza, a potem przeniesieni w nasze okolice, gdzie podjęli działania dywersyjne – wyjaśnia Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów, która była organizatorem wydarzenia.

Upamiętnienie dziewięciu policjantów – Cichociemnych, odbyło się w obecności między innymi przedstawicieli Komendy Głównej Policji, samorządowców i członków organizacji kombatanckich oraz pomysłodawczyni Grażyny Szkonter, prezeski Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

– Nie chodzi o to, by stawiać ich na piedestale. To byli zwykli ludzie, ze swoimi wadami i zaletami, charakterystycznymi dla każdego człowieka – uważa Teresa Piwnik, bratanica Jana Piwnika „Ponurego”.

Dodaje, że najbardziej cieszy ją udział w uroczystościach dużej grupy młodzieży, zarówno ze szkoły w Mominie, która nosi imię jej stryja, jak i harcerzy oraz uczniów „Szkoły na Górce” w Opatowie.

– Energia, którą się tu czuje i trochę niekonwencjonalne podejście do poważnej uroczystości powoduje, że to może być trochę atrakcyjne dla młodzieży. Bardzo nam na tym zależy – mówi Teresa Piwnik.

Wójt Waśniowa wyjaśnia, że pamięć o „Ponurym” kultywowana jest w gminie od początku lat 90- tych.

– Co roku była organizowana uroczystość w Nagorzycach, a z chwilą nadania imienia szkole w Mominie, przenieśliśmy ją tutaj. W tutejszej parafii „Ponury” był chrzczony. Młodzież przejęła pałeczkę, nadano sztandar i od tej pory mamy cykliczne, uroczyste spotkania z gośćmi z zewnątrz.

Podczas drugiej części wczorajszej uroczystości, w Mominie odprawiona została msza, potem odbyła się część oficjalna, podczas której wręczono odznaczenia Pro Patria i specjalne wyróżnienia dla przyjaciół gminy Waśniów. W hali sportowej szkoły otwarto wystawę poświęconą Cichociemnym, której właścicielem jest Komenda Główna Policji. W czasie wakacji ekspozycja będzie dostępna w Izbie Pamięci w Janowicach.

/sla/

Ważne wydarzenia