W Janowicach i Mominie uczczą 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego”

Fot. archiwum

80. rocznica śmierci pułkownika Jana Piwnika „Ponurego” będzie obchodzona uroczyście w gminie Waśniów w najbliższą niedzielę, 16 czerwca.

Łączy się z 14. rocznicą nadania imienia bohatera szkole podstawowej w Mominie, a także pierwszą rocznicą otwarcia Izby Pamięci w Janowicach. I tam właśnie, o godzinie 9.30 rozpoczną się uroczystości. W świetlicy imienia Ponurego zaplanowano prezentację „Cichociemni – Funkcjonariusze Policji Państwowej”.

– Przy Izbie Pamięci posadzimy dziewięć jodeł, które będą upamiętniać Cichociemnych, tych policjantów, którzy wraz z „Ponurym” byli na zrzucie spadochronowym – mówi wójt gminy Waśniów Krzysztof Gajewski.

Z Janowic uroczystość przeniesie się do Mominy. Na placu tamtejszej szkoły o godzinie 10.30 obejrzeć będzie można program, artystyczny przygotowany przez młodzież. O 11 przy kościele pod wezwaniem świętego Wojciecha rozpocznie się polowa msza święta i część oficjalna. Dalsza część obchodów odbędzie się w hali sportowej szkoły podstawowej.

Jan Piwnik pseudonim „Ponury” był legendarnym dowódcą oddziałów partyzanckich w czasie II wojny światowej. Urodził się w Janowicach, ukończył gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu. Był policjantem, zginął w 1944 roku pod Jewłaszami na terenie obecnej Białorusi. Pośmiertnie został awansowany na pułkownika.

/sla/

Ważne wydarzenia