Przez dwa dni miasto należało do Seniorów

Fot. Oliwia Sałata

Zakończyły się dwa dni studenckiej zabawy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli Senioralia. Hasłem tegorocznej, już 9. edycji wydarzenia było „Warto żyć, warto śnić, warto być…”.

– My seniorzy chcemy po prostu radośnie żyć. Warto spokojnie śnić. I, po prostu, warto być… wspólnie, bo przecież celem ostrowieckich Senioraliów jest integracja – zarówno środowisk seniorskich jak i pokoleń. My musimy pokazać młodzieży wzór współczesnego seniora i to, że wspólnie możemy się świetnie bawić – wyjaśnia Krystyna Borys, wiceprezes ostrowieckiego UTW.

Świętowanie studenci UTW rozpoczęli w poniedziałek, 10 czerwca w Ostrowieckim Browarze Kultury. Tam prezydent Ostrowca, Artur Łakomiec przekazał seniorom klucze do miasta. Podczas części edukacyjnej uczestnicy wydarzenia rozmawiali o tym, kim jest 'współczesny senior’.

– Ta nazwa „senior” trochę mi się nie podoba. Może lepszy byłby „młody stypendysta ZUSu”? Bo ten współczesny senior jest tak aktywny, tak prężny, mający dużo czasu i dzielący się swoimi pasjami z innymi. To nie jest ten senior, którego znamy sprzed 20 lat. Oczywiście mamy swoje obowiązki wobec rodziny, na przykład w wolnych chwilach opiekujemy się wnuczkami, ale mamy też czas dla siebie i na spełnianie swoich pasji – mówi Barbara Domagała z Klubu Kobiet Kreatywnych, która wraz z innymi animatorkami klubu przyjechała na Senioralia.

We wtorek, 11 czerwca seniorzy spotkali się w Rynku, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców miasta. Stamtąd korowodem przeszli do Parku Miejskiego i rozpoczęli wspólną zabawę oraz koncertowanie.

Tegoroczne Senioralia były także pierwszym wydarzeniem, które odbyło się na wyremontowanym amfiteatrze parku miejskiego.

/osa/

Ważne wydarzenia