Józef Wilkoń zawita do ćmielowskiej Galerii van Rij

Fot. Fabryka Porcelany AS Ćmielów

W sobotę, 13 kwietnia w industrialnych wnętrzach Galerii van Rij w Ćmielowie swój wernisaż będzie miała wystawa 'Białe Złoto’. Autorem prac, które zostaną pokazane w galerii, jest słynny polski artysta Józef Wilkoń.

– Józef Wilkoń jest przede wszystkim kojarzony z książkami, bardziej szczegółowo z ilustracjami. Z tego co wiem, jego prace zdobią ponad 200 książek. Dla mnie jest po prostu malarzem. Nie można zapominać o wspaniałych rzeźbach, które w ostatniej dekadzie przygotował. Na pewno jest człowiekiem o którym można powiedzieć, że jest eksperymentatorem. Z resztą z wielkim upodobaniem sam o tym opowiada – jak jego warsztat się zmieniał, jak poszukiwał nowych technik – mówi Katarzyna Rij, dyrektor galerii i kuratorka wystawy.

Ekspozycja zawierać będzie wyroby porcelanowe, na których Józef Wilkoń ręcznie wymalował swoje prace. Są to między innymi patery, filiżanki ale też słynne porcelanowe biurko. Wydarzenie uświetni gościnny występ muzyka i laureata nagrody Grammy – Włodka Pawlika.

Fabryka Porcelany AS Ćmielów współpracę z artystą nawiązała w lutym tego roku, gdy powstała kolekcja porcelanowych kubków i filiżanek, ozdobionych pracami Józefa Wilkonia. Przy projektowaniu kolekcji wykorzystano takie ilustracje artysty, jak 'Dwa pawie’ czy 'Konie’.

– Zaczęliśmy od takiej nieśmiałej propozycji, aby utrwalić te wizerunki, które Józef Wilkoń dla nas przygotował. W Fabryce Porcelany AS Ćmielów można obejrzeć kubki i filiżanki z dekoracjami zaprojektowanymi przez Józefa Wilkonia – wyjaśnia kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy rozpocznie się w ćmielowskiej Galerii van Rij o godzinie 16:00. Wszyscy, którzy przyjdą wcześniej, będą mieli okazję do rozmowy z artystą. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale ze względu na spodziewane duże zainteresowanie, należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić telefonicznie pod numerem 792 04 77 66 lub mailem na adres rsvp@cmielow.com.pl. Dostępny jest także formularz zgłoszeniowy.

Link: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc22q5Bg7vB187Hpf4jOCKAL2yrhiz03WDKfrKmRPNAjm6orw/viewform

Prace Józefa Wilkonia będzie można oglądać w galerii do końca września tego roku.

/osa/

Ważne wydarzenia