Działacze Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzeciej Drogi, czyli Polski 2050 i PSL-u w powiecie opatowskim zainaugurowali dziś kampanię wyborczą. W spotkaniu w restauracji Biała Perła uczestniczył wicepremier, minister obrony narodowej i szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Spotkanie zdominował temat protestujących rolników.
– Ja jestem całym sercem za tym, aby militarnie i humanitarnie pomagać Ukrainie. Oczywiście musi to być relacja dwukierunkowa. Nie może dochodzić do sytuacji, w których my dajemy bardzo dużo, a w zamian otrzymujemy rachunek od oligarchów ukraińskich, a ten rachunek wystawiają polskim rolnikom, a wystawiają w taki sposób, że ich ograbiają – mówi premier Kosiniak-Kamysz.
Podczas konwencji zaprezentowano kandydatów Trzeciej Drogi do powiatu opatowskiego.
– Wystawiamy kandydatów do rad gmin, natomiast nie wystawiamy kandydatów na wójtów i burmistrza. Uważam, że samorządom, a szczególnie wójtom i burmistrzom trzeba przywrócić podmiotowość – mówił Bogusław Włodarczyk, szef PSL w powiecie opatowskim, który powalczy o mandat radnego powiatowego.
– Istotą samorządu jest decentralizacja władzy i oddanie jej lokalnym społecznościom i my tę sprawczość obywatelom chcemy przywrócić – podkreślał Adam Jarubas, europoseł, wiceszef PSL-u i szef sztabu wyborczego Trzeciej Drogi w regionie. Szansy na wygraną w wyborach upatruje w doświadczeniu swojej partii oraz świeżości Polski 2050.
– Próbujemy kształtować politykę tak, aby większość decyzji zapadało lokalnie. To jest też credo tej koalicji, którą tworzymy wraz z Szymonem Hołownią. My mamy doświadczenie i kompetencje, wiele lat oparcia w samorządzie, niemal 130 lat funkcjonowania, a oni mają swoją energię – mówił Adam Jarubas.
Były poseł, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego i starosta ostrowiecki Zdzisław Kałamaga ocenia, że kluczowym aspektem dla mieszkańców jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury drogowej, o co – jak zapewnia – zadbałby jako radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. O mandat ubiegać będzie się prawdopodobnie z drugiego miejsca w okręgu obejmującym powiaty ostrowiecki, opatowski, sandomierski i pińczowski.
– Potrzeby mieszkańców dotyczą przede wszystkim możliwości skomunikowania się, powstawania nowych firm, bo to są kluczowe rzeczy – mówił Zdzisław Kałamaga.
Ludowcy podkreślali też znaczenie powiatu opatowskiego w procesie kształtowania struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego i wpływ partii w rozwój regionu.
– Tu powstały bataliony chłopskie, tu jest pomnik batalionów chłopskich, tu się rodził generał Kamiński. Tu jest wielu zasłużonych działaczy, posłów.
Chcielibyśmy i musimy zrobić wszystko, co jest możliwe, abyśmy odzyskali władzę – mówi Piotr Stępień, senator PSL w latach 1992-1996.
Spotkanie rozpoczęło się uczczeniem minutą ciszy zmarłej w sobotę, 17 lutego Eweliny Bień, byłej radnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przypomnę, że wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.
/mor/