Debiutancka książka ostrowczanki Moniki Pastuszko. Opowiada o byciu matką w wielkim mieście

Fot. Wydawnictwo Agora

Trudy macierzyństwa w wielkim mieście opisała w swojej debiutanckiej książce ostrowczanka – Monika Pastuszko. 'Matka Polka sika w krzakach’ jest zarówno pamiętnikiem z czasów macierzyństwa, jak i zapisem jej rozmów z innymi miejskimi matkami.

– Książka jest właściwie o tym, że miasta nie do końca są zaprojektowane z myślą o tym, że będą w nich żyły malutkie dzieci. Pytam innych matek, jak sobie radzą – wyjaśnia autorka i dodaje, że już sam tytuł, choć brzmi kontrowersyjnie, nawiązuje do problematyki książki.

– Kiedy podaję tytuł „Matka Polka sika w krzakach” bardzo często w odpowiedzi słyszę, historie – o rany, ja szukałam toalety i nie mogłam znaleźć. Słyszę często też historie mężczyzn.

Mimo, że doświadczenia opisane są w książce z perspektywy matki, to – jak sama pisarka dodaje – historie te mogą trafiać do wszystkich mieszkańców miast. Nieodśnieżony chodnik okazuje się ciężki do przejścia nie tylko dla rodziców z wózkiem, ale i dla osób starszych.

Autorka, opisując swoje doświadczenia, odnosi się także do swojego rodzinnego miasta.

– Sama jestem z Ostrowcem związana, stąd pochodzę i często tu przyjeżdżam. Kiedy moje dziecko było malutkie, to przyjeżdżałam tu pociągiem. O tym mówię, ale opisuje też smog oraz Gutwin. Zwłaszcza to, jak przyjemnie mi tam było – tłumaczy Pastuszko.

Premiera książki ”Matka Polka Sika w Krzakach’ zaplanowana jest na 15 maja, ale już teraz można zamawiać ją w przedpremierze. Dostępna jest na stronie Empiku.

/osa/

Ważne wydarzenia