Deficyt szczepionek przeciwko koronawirusowi w Ostrowcu

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce codziennie odnotowuje się kilkaset nowych zachorowań na Covid 19. Ci jednak, którzy chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi mają z tym potężny problem.

Jedna z naszych słuchaczek skarży się, że w dwóch ostrowieckich przychodniach odmówiono jej szczepienia. – W przychodniach usłyszałam, że szczepionek nie mają. Nie umieli mi też powiedzieć, gdzie mogę się zaszczepić. W starostwie powiatowym też nie. Mam 80 lat i nie wiem już co mam zrobić, gdzie dzwonić – mówiła pani Stanisława. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Ostrowcu. Do wykonywania szczepień przeciwko Covid 19 zgłosiło się 6 przychodni. Ale w żadnej z nich obecnie nie ma szczepionek.

– W tej chwili czekamy na dostawę szczepionki. Gdy te szczepionki dojdą, to szczepienie będzie możliwe – usłyszeliśmy w przychodni Novomed.

Według portalu pacjent.gov.pl, punkty, które szczepią szczepionką Nuvaxovid w Ostrowcu to m.in. przychodnie: Omega przy ulicy Śliskiej, Promed na Kilińskiego, Gomed na Polnej i Nowy Medyk na ulicy Długiej. Jak się dowiedzieliśmy, Promed otrzymał tylko jedną partię w postaci 100 szczepionek, których już nie mają.
W zdobyciu szczepionek przeciwko koronawirusowi nie pomoże NFZ. Jak informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, nie mają takich możliwości.

– Narodowy Fundusz Zdrowia nie odpowiada za dystrybucję szczepionek, bo to nie jest w naszych kompetencjach. Placówki, które chcą szczepić muszą takie zamówienia złożyć w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. NFZ płaci za zakwalifikowanie do szczepienia i wykonaną procedurę – mówi Agnieszka Białas-Sitarska.

Według wczorajszych raportów Ministerstwa Zdrowia, na Covid 19 tylko wczoraj zachorowało 508 osób, a dla 12 koronawirus okazał się śmiertelny.

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia